Bulgaristan’da muhalefetten mecliste boykot

SOFYA (AA) – Bulgaristan'da Meclis Başkanı Dimitar Glavçev’in istifasını talep eden muhalefet partilerinin milletvekilleri oturumlara katılmadı. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak...

Google Haberlere Abone ol
Bulgaristan’da muhalefetten mecliste boykot

SOFYA (AA) – Bulgaristan'da Meclis Başkanı Dimitar Glavçev’in istifasını talep eden muhalefet partilerinin milletvekilleri oturumlara katılmadı.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), meclis oturumlarına katılmayacaklarını açıkladı.

240 sandalyeli mecliste BSP'nin 80 milletvekili, HÖH'ün 25 milletvekili bulunuyor.

BSP lideri Korneliya Ninova, 2018'de başlayacak AB dönem başkanlığına dek sadece 3 oturuma katılacaklarını bildirdi. Ninova bu oturumları, 2018 bütçesi, Glavçev’in istifası ve hükümeti devirmek üzere sunacakları gensoru önergesi ile ilgili görüşme ve oylamalar olarak sıraladı.

Parlamento Başkanı Glavçev, dün BSP lideri Korneliya Ninova’yı salondan kovmuştu.

Parlamento Başkan Yardımcısı Tzveta Karayançeva, yasama organının düşük katılımla da faaliyet gösterebileceğini söyledi. Karayançeva, iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ve Vatanseverler Birliğinin (PF) katılım çoğunluğu sağlayacaklarını ifade etti.

Karayançeva, “Endişemiz yok, muhalefet istediği gibi davransın. Çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Yorumlar