Brüksel'de Faslılar galibiyeti kutladı

Brüksel'de Faslılar, milli takımlarının Dünya Kupası'nda çeyrek finale çıkmasını kutluyor. Daha önceki kutlamalar sırasında çıkan olaylar nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı.

Google Haberlere Abone ol
Brüksel'de Faslılar galibiyeti kutladı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Fas kökenliler, milli takımlarının 2022 FIFA Dünya Kupası'nda çeyrek finale yükselmesini coşkuyla kutlarken, polis gerginliğin artması ihtimaline karşı kentte geniş güvenlik önlemleri alıyor.

Maçın ardından sokağa çıkan Faslılar, arabalarıyla korna çalarak tur attı, caddelerde slogan atarak kutlama yaptı.

27 Kasım'da Fas'ın Belçika'ya karşı kazandığı karşılaşma sonrasında çıkan olaylar nedeniyle merkezi bölgelere çok sayıda polis konuşlandırıldı.

Polis, kent merkezindeki Borsa Meydanı'na çıkan yolları kapattı. Merkezi yollardan geçen otobüs ve tramvay güzergahları değiştirildi. Toplu ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

En sıcak noktalardan Lemonnier Bulvarı'nda halk, kutlama yapanlar ile polis arasında insani zincir oluşturdu. Polis bu bölgeden uzak durulması çağrısı yaptı. Bazı yerlerde gerginliğin arttığı, kutlama yapanların havai fişekler attığı ve polise taş fırlattığı görüldü.

Dünya Kupası'nda 27 Kasım'da F Grubu karşılaşmasında Fas'ın Belçika'yı 2-0 yenmesinin ardından Brüksel'de Faslıların kutlamaları sırasında olaylar çıkmıştı.

11, 5 milyon nüfuslu Belçika'da yaklaşık 500 bin Fas asıllı yaşıyor.

Yorumlar