"Bosna Kasabı" Mladic'in soykırımdan suçlu bulunması

- BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin, "kötülüğün simgesi" olarak nitelendirdiği Mladic'e müebbet hapis cezası verilmesini "adalet için çok önemli zafer" olarak değerlendirdi - Hüseyin: - "Srebrenitsa'daki Müslümanların soykırımı da dahil, Bosna Hersek'teki en kötü vahşetlerin başlıca mimarlarından ikisi olan Ratko Mladic ve Radovan Karadzic şimdi mahkum edildi ve uzun süreli hapis cezasıyla yüzleşiyorlar" - "Bugünkü karar, bu tür suçların faillerinin adaletten kaçamayacağına dair bir uyarıdır"

Google Haberlere Abone ol
"Bosna Kasabı" Mladic'in soykırımdan suçlu bulunması

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, "kötülüğün simgesi" olarak tanımladığı Mladic'in, duruşmada "soykırım", "insanlığa karşı suçlar" ve "savaş kanunlarını ihlal etmek" suçlarından müebbet hapse mahkum edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Mladic'in, binlerce Bosnalı Müslüman'ın öldürülmesi, yok edilmesi ve terör gibi Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en karanlık suçların işlenmesine liderlik ettiğini anımsatan Hüseyin, "Srebrenitsa'daki Müslümanların soykırımı da dahil Bosna Hersek'teki en kötü vahşetlerin başlıca mimarlarından ikisi olan Ratko Mladic ve Radovan Karadzic şimdi mahkum edildi." değerlendirmesinde bulundu.

- "Adalet için çok önemli zafer"

Hüseyin, Mladic'in hakkında yürütülen kovuşturma ve verilen mahkumiyet kararının da uluslararası hukukun özünü teşkil ettiğini belirtti.

"Bugünkü karar, bu tür suçların faillerinin adaletten kaçamayacağına dair bir uyarıdır." ifadesini kullanan Hüseyin, ne kadar güçlü olursa olsun tüm suçluların yaptıklarının hesabını er veya geç vereceklerini vurguladı.

Hüseyin, ICTY'nin Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak yorumladı.

Mladic'in mahkum edilmesinin geçmişi silemeyeceğini ve Bosnalı mağdurları geri getirmeyeceğine dikkati çeken Hüseyin, bununla birlikte müebbet hapis cezasının, Bosna'daki korkunç suçları inkar eden ve bu suçları işleyenleri yüceltenlere karşı önemli olduğunun altını çizdi.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) bugün, "Bosna kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermişti.

Mladic, iddianamedeki Srebrenitsa soykırımının yanı sıra sürgün, yok etmek, esir almak, öldürmek, sınır dışı etmek, insanlık dışı eylemler ve sivillere karşı hukuka karşı saldırılardan suçlu bulunmuştu.


Yorumlar