Bomba imha eden kadınlar

- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan gözü kara iki kadın polis, kentte yaşayanların güvenliği için bomba düzenekleri ve şüpheli paketleri, ölümle kalım arasındaki ince çizgide etkisiz hale getiriyor - Türkiye'deki 5 kadın bomba imha uzmanından ikisi, görev yaptıkları İstanbul'da bir yılda 57 olaya müdahale etti - Telsizden gelen anons üzerine harekete geçen kadın bomba imha uzmanları, 45 kilogram ağırlığındaki özel kıyafetleriyle canları pahasına görevlerini yapıyor - Bomba imha uzmanı K.D: - "Bomba imha uzmanı olmak sadece fiziksel güçten ibaret değil. Güçlü bir irade ve olayları pratik şekilde çözümleme becerisi gerekiyor. En önemlisi de zihinsel anlamda zinde olmak ve bilgi anlamında kendini sürekli güncellemek durumundasınız" - Bomba imha uzmanı D.K.G: - "Böyle bir mesleğin hakkından geliyorsak bütün alanlarda başarılı olacağımıza inanıyorum"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - HALİL DEMİR - Türkiye'deki 5 kadın bomba imha uzmanından ikisi, İstanbulluların huzur ve güven içinde yaşamaları için canları pahasına görev yapıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde, 38 erkekle birlikte görev yapan iki kadın bomba imha uzmanı, cesaret ve başarılarıyla hemcinslerine örnek ve gurur oluyor.

Biri 4, diğeri 8 yıllık polis olan iki kadın, birçok insanın aksine dünyanın belki de en riskli mesleğini seçti. Her güne bomba ya da şüpheli paket imha etme düşüncesiyle uyanan iki kadının kulakları, bütün gün telsizden gelecek anonsa kilitli.

Birçok insanın göze alamayacağı riskle her gün yaşayan iki kadın, İstanbul'un güvenliği için bomba düzenekleri ve şüpheli paketleri, ölümle kalım arasındaki ince çizgide etkisiz hale getiriyor.

Anadolu Ajansı (AA), Türkiye'deki 5 kadın bomba imha uzmanından İstanbul'da görev yapan D.K.G. ve K.D'nin, belli bir senaryo çerçevesinde gerçekleştirdiği bombalı paket imha tatbikatını izledi.

İlk olarak ihbar üzerine olay yerine giden kadın polisler, çevrede güvenlik önlemi aldırdı. Daha sonra robotla ön incelemede bulunan kadın bomba imha uzmanları, şüpheli paketin dolu olduğunu tespit etti. Kadın polisler, 45 kilogram ağırlığındaki özel kıyafetlerini giydikten sonra fünyeyle şüpheli paketi etkisiz hale getirdi. Kadınlar, daha sonra şüpheli paketteki bomba düzeneğini inceledi.

- "Her gün nasıl bir tehlikeyle karşılaşacağımızı kestiremiyoruz"

İstanbul Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde görev yapan K.D. ve D.K.G, bir yılda, 2'si dış görev, 3'ü operasyon, 8'i bomba imhası, 4'ü bomba olayına müdahale ve 40'ı şüpheli pakete müdahale olmak üzere 57 olaya müdahale etti.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan K.D, bomba imha uzmanlığının çok riskli bir meslek olduğunu, her gün nasıl bir tehlikeyle karşılaşacağının kestirilemediğini söyledi.

Kadınlar olarak bu mesleği yaparken en az erkekler kadar güçlü olabildiklerini vurgulayan K.D, şöyle konuştu:

"Kadın olarak erkeklerin yoğun çalıştığı bomba imha uzmanlığında varlığınızı ancak yaptığınız işle ortaya koyabilirsiniz. İşinizi ne kadar seviyorsanız başarınız o kadar artıyor. Bu meslekte kadın ya da erkek olmanın önemi olmadığını düşünüyorum. Bomba imha uzmanı olmak sadece fiziksel güçten ibaret değil. Güçlü bir irade ve olayları pratik şekilde çözümleme becerisi gerekiyor. En önemlisi de zihinsel anlamda zinde olmak ve bilgi anlamında kendini sürekli güncellemek durumundasınız.

Arkadaşım D.K.G. ile ekip olarak çalışıyoruz. Kadın olarak olay yerine gittiğimizde farklı şekilde karşılanıyoruz ancak bu durum bizi olumsuz etkilemek yerine işimize daha sıkı sarılmamızı sağlıyor. Kadınlar olarak erkeklerin yoğun olduğu bu meslekte gücümüzü göstermek çok güzel bir duygu. Kadınların her meslekte başarılı işler yapabileceğini topluma göstermekten mutluyuz."

- "Kadınlar, istedikleri her alanda en iyisi olabilir"

İstanbul'daki bir başka kadın bomba imha uzmanı D.K.G. de iki kez mülakatlarda elenmesine rağmen bomba imha uzmanlığına olan ilgisi ve eşinin de desteğiyle 3. başvuruda seçildiğini anlatarak, yorucu ve zorlu bir eğitimin ardından göreve başladığını, bu görevden emekli olmayı istediğini söyledi.

Kadınların kendilerine güvenmeleri ve istediklerinde her alanda en iyisi olabileceklerini vurgulayan D.K.G, "Böyle bir mesleğin hakkından geliyorsak bütün alanlarda başarılı olacağımıza inanıyorum." dedi.

Bomba imha uzmanlarının teknik ve elektronik anlamda detaylı bilgiye sahip olması gerektiğine dikkati çeken D.K.G, şunları kaydetti:

"Telsizden gelen anons sonrası ekip olarak olay yerine intikal edip güvenlik tedbiri alıyoruz. Gerekli ön incelemelerin ardından 45 kilogram ağırlığındaki özel kıyafeti ekip arkadaşlarımın yardımıyla giyiyoruz. Gerekli müdahale malzemesi hazırlandıktan sonra fünyeyi patlatarak bombayı etkisiz hale getiriyoruz. Filmlerdeki gibi kabloların rengine bakmıyoruz. Elektronik olarak inceleyip müdahalede bulunuyoruz. Bu sırada çevrede toplanan vatandaşlar için endişe duyuyoruz. Zira patlatma sırasında bir şarapnel parçasının veya materyalin vatandaşa isabet etme riski var. Bu nedenle vatandaşların güvenlik şeridinin dışında bulunmaları gerekiyor."

Yorumlar