BMW Grubu, 2. çeyrekte kar açıkladı

FRANKFURT (AA) - Alman otomobil üreticisi BMW Grubu'nun faiz ve vergi öncesi karı, yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7,5 artarak 2,9 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.BMW Grubu, ikinci çeyrek mali ve satış verilerini...

Google Haberlere Abone ol
BMW Grubu, 2. çeyrekte kar açıkladı

FRANKFURT (AA) - Alman otomobil üreticisi BMW Grubu'nun faiz ve vergi öncesi karı, yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7,5 artarak 2,9 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

BMW Grubu, ikinci çeyrek mali ve satış verilerini açıkladı. Buna göre, grup, hacimler, gelirler ve kazançlar açısından 2017 yılının ikinci çeyreğinde büyüme kaydetti. Bu performansa, yeni BMW 5 Serisi büyük katkı sağladı.

Grup gelirleri nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,1 aratarak 25,8 milyar avro oldu. Bu dönemde faiz ve vergi öncesi kar ise yüzde 7,5'lik artışla 2,92 milyar avro olarak kaydedildi.

Grubun net karı da yüzde 13,6'lık yükselişle 2,2 milyar avro seviyesinde belirlendi.

2017 yılının ikinci çeyreğinde grup bünyesindeki BMW, MINI ve Rolls-Royce markalı araçların satışı yüzde 4,6 artışla 633 bin 582 adet oldu.

- Motosiklet satışları rekor yüksek seviyede

BMW Grubu'nun motosiklet segmenti de ikinci çeyrekte iyi performans gösterdi.

Nisan-Haziran döneminde müşterilere yapılan teslimatlar yüzde 12,3 artışla 52 bin 753 adete çıkarak yeni tarihi yüksek seviyeye ulaştı. Bu segmentteki gelirler söz konusu dönemde yüzde 12,8 artışla 696 milyon avroya yükseldi.


Yorumlar