Bloomberg ABD başkanlığına aday olduğunu açıkladı

New York Belediyesi eski başkanı Bloomberg, 2020 yılında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ABD'de 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday adayları yavaş yavaş belli oluyor. 

Şu ana kadar Demokrat Parti'den çok sayıda isim aday adayı olduğunu açıkladı. Aday adaylığını açıklayan şu ana kadarki en güçlü isimlerin başında Obama'nın yardımcısı Biden olmuştu. Onun dışında New York Belediyesi eski başkanı Bloomberg de aday adayı olduğunu açıkladı.

Amerikan iş dünyasının yakından tanıdığı milyarder iş adamı ve Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, yaptığı yazılı açıklamada, "Donald Trump'ı yenmek ve ABD'yi yeniden inşa etmek için ABD başkanlığı için yarışacağım." ifadesini kullandı. 

Trump'ın 4 yıl daha "pervasız ve ahlaksız davranışlarını" kaldıramayacaklarını savunan Bloomberg, "Trump, ülkemize ve değerlerimize karşı bir varoluş tehdidi. Eğer bir dönem daha seçimleri kazanırsa, yol açtığı zararı atlatamayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yaklaşık 36 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden birisi olan 77 yaşındaki Bloomberg, 2003-2013'te New York belediye başkanlığını yürütmüştü.

DEMOKRAT PARTİ'DEN 17 ADAY ADAYI DAHA

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'den Bloomberg dışında 17 aday adayı daha yarışıyor.

Yapılan anketlere göre, şu anda Barack Obama dönemi ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden yarışı önde götürüyor.

Biden'ı, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Vermont Senatörü Bernie Sanders takip ediyor.

Yorumlar