Blinken'dan Milorad Dodik ve Putin karşılaştırması

Blinken, Bosna Hersek'teki Sırp Entitesi Başkanı Dodik'i, Putin ile karşılaştırdı

Google Haberlere Abone ol
Blinken'dan Milorad Dodik ve Putin karşılaştırması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in yaptıklarıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yolundan ilerlediğini savundu.

Blinken, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bosna Hersek'te ayrılıkçı söylemleriyle gündeme gelen ve son dönemde ABD'nin Saraybosna Büyükelçisi Michael Murphy ile LGBT bireylere yönelik çirkin açıklamalarda bulunan Dodik'e ilişkin açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Dodik'in RS'de temel insan hak ve özgürlüklerine yönelik yaptığı saldırılar, Putin'in otoriter yolundan ilerlediğini gösteriyor." ifadesini kullandı.

Büyükelçi Murphy'nin, ABD Dışişleri Bakanlığını temsil ettiğine işaret eden Blinken, "Murphy, Bosna Hersek halkının hak ettiği demokratik bir gelecek ve refah için mücadele etmeye devam edecektir." değerlendirmesini yaptı.

- DODİK'TEN YANIT

Dodik de Blinken'in paylaşımını değerlendirerek, "Blinken'in şahsımı duyması ve yorum yapması beni mutlu etti. Beni dünyanın en büyük ülkelerinden birinin lideri olan Putin kadar büyük görüp, yine şahsımı onunla karşılaştırması da beni mutlu etti." dedi.

RS'nin Bosna Hersek'ten ayrılacağını sık sık dile getiren Dodik, en son, ABD ve İngiltere'nin Saraybosna'daki büyükelçilikleriyle işbirliğini kestiğini duyurmuştu.

Dodik, RS'de temel insan hak ve özgürlüklerini ihlal edecek bir dizi yasa hazırladığını belirtirken, Murphy'e yönelik de hakaret içerikli açıklamalarda bulunmuştu.

Yorumlar