Bilim adamları koronavirüsün kaç derece sıcaklıkta öldüğünü test etti

Koronavirüsün kaç derece sıcaklıkta öldüğünü araştırmak için çeşitli deneyler yapan bilim adamları sonuçları açıkladı. Yaz sıcaklığında öleceği ileri sürülen koronavirüsün 60 derece ısıda hayatta kaldığı ortaya çıktı. Ancak 90 derecede yapılan testlerde ise virüsün öldüğü gözlendi.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsün kaç derece sıcaklığa dayanabildiği, kaç derecede öldüğü yönündeki soruların cevapları uzun zamandır tam olarak cevaplandırılmamıştı. Virüs ortaya çıktığı ilk dönemlerde, virüsün yaz sıcaklığında dahi yaşayamayarak öldüğü ileri sürülmüştü. Ancak bilim adamları tarafından yeni deneylerde, Covid-19 virüsünün 60 derece sıcaklıkta bile hayatta kalabildiğini gösterdi. Ancak iyimser veriler ise 90 derecede yapılan sonuçlardan geldi. Virüsün suyun kaynama noktası olan 100'ün altındaki bir derecede bile yok olduğu gözlendi. Yani özetlersek, herhangi bir maddeyi suda kaynatırsak üzerinde varsa bütün virüsler ölür. 

Koronavirüsün sıcaklığa dayanıklılğı Fransız bilim insanlarının yaptığı bir deneyde yeni tip corona virüsünün yüksek sıcaklığa uzun süre dayanabilecekleri ortaya çıktı. Euronews Türkçe servisinin aktardığı haberde, Fransa’nın Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Prof. Demi Charrel ve ekibi Covid-19 hastalığına neden olan virüsü 1 saat boyunca 60 derece sıcaklığa maruz bıraktığı belirtilirken buna rağmen, bu sürenin sonunda bazı virüslerin çoğalmaya devam ettiği görüldü.

MAYMUNLAR ÜZERİNDE DENEY YAPILDI

Öte yandan aynı Fransız bilim insanları deney için, bazı hastalardan alınan virüslerle Afrikalı maymunların hücrelerini enfekte etti. Hücreler ‘temiz’ ve ‘kirli’ şeklinde iki farklı ortamda denenmesi için küçük tüplere konuldu ve biyolojik bulaşıcılığı test etmek için simüle edildi.

Denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı. Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Aynı deneyde virüsler 92 derecelik sıcaklarla da test edildi ve bu seviyedeki sıcaklığın virüsleri tamamen etkisiz hale getirdiği görüldü. 

Yorumlar