Berrin Tansel kimdir, nerelidir?

Berrin Tansel kimdir sorusu NASA tarafından alınan ödül kararıyla birlikte daha da önem kazandı. Zira NASA Türk profesöre ödül verdi. İşte Berrin Tansel biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Berrin Tansel kimdir, nerelidir soruları NASA tarafından verilen ödül sonrasında sıklıkla cevabı merak edilen sorular oldu. Çünkü NASA Türk profesör Berrin Tansel'e Amerikan Çevre Mühendisliği ve Bilim İnsanları Akademisi Bilim Ödülü'nü verdi.

Florida eyaletindeki Uluslararası Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı olan ve NASA ile çalışmalar yapan Prof. Dr. Berrin Tansel, Amerikan Çevre Mühendisliği ve Bilim İnsanları Akademisi Bilim Ödülü'nü kazandı.

Fulbright bursuyla çevre mühendisliği eğitimi için University of Wisconsin'e giden Prof. Dr. Berrin Tansel, Florida Uluslararası Üniversitesi'nde öğrencileriyle birlikte önemli araştırmalar yürüttü.

Florida Uluslararası Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı olan ve NASA ile sürdürdüğü atık sulardan amonyağı ayırmak gibi çok sayıda projede yer alan Prof. Dr. Berrin Tansel, Amerikan Çevre Mühendisliği ve Bilim İnsanları Akademisi (American Academy of Environmental Engineers & Scientists - AAEES) Bilim Ödülü'nü kazandı.

Prof. Dr. Tansel, 20 yıldır NASA ile birlikte ortak proje yürttüğünü ifade etti. "1991 yılında üniversitede çalışmaya başladıktan sonra su temizleme konusunda büyük bir proje aldım. O proje yağların sudan ayrılması hakkındaydı. O konuda birkaç teknolojiyi araştırdık" diyen Prof. Dr. Tansel, araştırmaları hakkında şu ifadelere yer verdi "Bunlardan bir tanesi filtrelerin tıkanmamasını önlemek için yaptığımız bir çalışmaydı. NASA'yla çalışmalarım 20 yıldır sürüyor. İlk kez Kennedy Uzay Merkezi'nde Uzay Hayat Bilimleri Labaratuvarı'nda 2 yaz filtrelerle ilgili çalıştım. Uzaya giden araçların içinde o zamanlar ne kadar su gerekiyorsa o kadar su konuyordu ve uzaya giden araçların yarısından çoğu su ile doluydu. Bu çok büyük bir zorluğa sebep oluyordu. Uzaya insan gönderebilmek için suyun, bilhassa atık suyun, döndürülebilir halde kullanılabilmesi gerekiyordu. Uzaya gönderilen araçlardaki su miktarı dünyadaki kullanıma göre az. Fakat uzay aracının içerisinde çok büyük yer kaplıyordu. Astronotların atık suları dünyadaki atık sulara göre daha konsantre . Onun için suyu arıtmak için daha değişik teknolojiler gerekiyor. Bu arıtmanın bir parçası olarak da filtreler gerekiyor. Uzayda yer çekimi olmadığı için bu filtrelerin daha değişik bir şekilde çalışması gerekiyordu. Bu konuda bazı çalışmalar yaptık ve suyun döndürülebilir hale gelmesine katkı sağladık"

Astronotların atık sularının dünyadaki artık sulara göre 40-60 kat daha konsantre olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tansel, "Bu suyun içerisinde yüksek miktarda azot ve amonyak var. Suyun kullanılabilir hale getirilebilmesi içiin önce amonyağın ayrılması gerekiyor. Bu amonyağı ayırmak için NASA'da bir teknoloji geliştirilmiş ve patenti alınmış. Biz iki yıl önce bu projenin dünyada böyle bir teknolojiyi nasıl kullanabiliriz ve bunu şu anda su temizleme maksatları için nasıl kullanabiliriz diye bir araştırma yaptık ve o teknoloji şu anda dünya için gelişmiş vaziyette değil, biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojiyi geliştirmek için uğraşacağız, deneyler yapacağız. Teknoloji oldukça verimli şu anda dünyada kullanılan yöntemlere göre. Bunu geliştirebilirsek atık suları daha iyi, daha verimli daha iyi bir şekilde temizleme imkanını yaratabileceğiz" dedi.

'Tansel NASA'dan aldığı ödülle ilgili çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Ödül Nisan ayında verilecek. Ödülü aldığım haberi geldiği zaman çok sevindim. Bu ödül her yıl bir kişiye veriliyor. Çevre konusunda çok büyük katkıları olan, çok saygı duyduğumuz kişilere verilmişti daha önce. Böyle bir listeye girdiğim için çok mutlu oldum." dedi. Peki, NASA tarafından ödüllendirilen Türk profesör Berrin Tansel kimdir? İşte Berrin Tansel biyografisi:

BERRİN TANSEL KİMDİR?

Berrin Tansel, ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden 1978 yılında mezun oldu.

1979'da Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği alanında MS ve BS Kimya Mühendisliği Doktora derecesini aldı.

1985 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Dr. Tansel, Massachusetts Su Kaynakları Otoritesi'nde Proje Yöneticisi ve PEER Danışmanları için Kıdemli Proje Mühendisi olarak hizmet vermiştir. PC Dr. Tansel ayrıca kapsamlı danışmanlık deneyimine sahiptir ve Güney Florida Su Yönetimi Bölgesi ile çalışmıştır. Pompano Beach, Florida, Sabun ve Deterjan Derneği, Metcalf & Eddy ve çeşitli danışmanlık görevlerinde bulunan diğer kuruluşlar.

Dr. Tansel, Su Çevre Federasyonu, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği, Tau Beta Phi ve Chi Epsilon'a bağlıdır ve bu ve diğer kuruluşlar için çok sayıda komitede görev yapmıştır. NASA Kennedy Uzay Merkezi'nden iki yaz fakültesi araştırma bursu ile onurlandırıldı ve NASA Kennedy Uzay Merkezi'nden 'Uzay Vizyonu Yoluyla NASA-KSC ve Ulus'tan Yararlanan Teknoloji Geliştirme ve Uygulama' ile diğer ödüller ve onurlar ile onurlandırıldı. Daha önce FIU'da İçme Suyu Araştırma Merkezini yönetti.

Prof. Dr. Berrin Tansel, 1990 yılından bu yana Florida Üniversitesi Çevre Mühendisliği Profesörü ve İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Lisans Programı Direktörüdür.

Dr. Tansel, bir dizi lisans ve yüksek lisans dersi vermekte ve araştırmayla büyük ölçüde ilgilenmektedir. Öncelikli ilgi alanları su arıtımı; tehlikeli ve endüstriyel atık yönetimi; depolama süreçleri ve salım mekanizmaları; ve sürdürülebilir çamur arıtımı ve geri kazanımı. Çamur yönetimi, düzenli depolama tasarımı ve işletimi, katı atık yönetimi ve orijinal araştırma sonuçları üzerine 200'den fazla profesyonel rapor ve makale yazmıştır.

Yorumlar

Vesile ozturk. Boyle kietli insanlarimiza sahib cikip ulkemize kazandirmak lazim.Hem sevindim Turk oldugu icin hem uzuldum neden bizde degil.