Bereket Sigorta kimin, sahibi kim?

Bereket Sigorta kimin, sahibi kim, kim tarafından ne zaman ve nerede kuruldu, ortakları kimlerdir, ortaklık yapısı nasıldır? İşte Milli Takım sponsoru Bereket Sigorta hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Bereket Sigorta kimin, sahibi kimdir? Milli Takım sponsoru olduğu için son günlerde bir kez daha gündeme gelen Bereket Sigorta kim tarafından ne zaman ve nerede kuruldu, ortakları var mı, ortaklık yapısı nasıldır? İşte Bereket Sigorta hakkında merak edilen bilgilerden bazıları: 

Bereket Sigorta kimin?
Bereket Sigorta

 

Bereket Sigorta 1995 yılında kurulmuş ancak daha sonra alınan kararla Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne geçmiştir. 

Türkiye'de faizsiz uygulamalarıyla bilinen nadir sigorta şirketlerinden biri olan Bereket Sigorta, bütün operasyon ve anlaşmalarında faizsizlik prensibine azami özen göstermektedir.

Bereket Sigorta'nın çatısı altında hizmet veren alanlar kasko, Trafik, Yangın, Mühendislik, Tarım, Sağlık, Ferdi Kaza, Nakliyat, Hukuksal Koruma, Oto Dışı Kaza, DASK ve Sorumluluk Sigortaları bulunuyor.

Türkiye genelinde 10 bölge müdürlüğü ve 750' ye yakın acentesi bulunuyor.

Ayrıca Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Anadolubank, PTT Bank ve İller Bankası üzerinden satışları yapılmaktadır.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ NEDİR?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin geçmişi Osmanlı dönemine Sultan Abdulaziz devrine kadar uzanmaktadır. Öyle ki, 1863 yılına, Mithat Paşa’nın Niş Valisi iken kurmuş olduğu “Memleket Sandıkları” na dayanır.

Cumhuriyet öncesinde; “Memleket Sandıkları” ve 1883 de “Menafi Sandıkları” ile devam eden Türk Kooperatifçilik Hareketi Cumhuriyet döneminde ise; 1929 yılında 1470 sayılı “ Zirai Kredi Kooperatifleri Kanunu” ile gelişmesini devam ettirirken; 1935 yılında çıkarılan 2836 sayılı “Tarım Kredi Kooperatifleri Kanunu” ile bugünkü ad ve anlamda “Tarım Kredi Kooperatifleri”nin kuruluşu gerçekleştirilmiş ve yeni çağdaş gelişmeler bu kanundan sonra meydana gelmiştir.

Bereket Sigorta kimin?
Bereket Sigorta

 

1972 yılında çıkarılan 1581 sayılı “Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu” ile; Bölge Birlikleri ve Merkez Birliğinin kurulmasına imkan tanınarak Tarım Kredi Kooperatiflerinin dikey teşkilatlanmasına zemin hazırlandı. Tarım Kredi Kooperatifleri, T.C. Ziraat Bankası bünyesinde faaliyet gösterirken 17 Mayıs 1977 yılında Merkez Birliği’nin kurulmasıyla tamamen bağımsız bir çiftçi kuruluşu olmuş, T.C. Ziraat Bankası’nın idari yükümlülükleri sona ererken, finansman bankası olarak bugünde görevine devam ediyor.

1984 yılında çıkarılan 237 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, 1581 sayılı kanunda, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin idari ve mali yapısında önemli değişiklikler gerçekleştirildi.
Bu KHK, daha sonra 1985 yılında 3223 sayılı kanun olmuş, bu değişiklikle; Tarım Kredi Kooperatifleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilgili kuruluşu haline gelirken; denetimi de yine bu bakanlığa verildi.

1995 yılında 553 sayılı KHK ile, idari yapıda önemli değişikliklere gidilirken 1581 sayılı kanunda öngörülen yapıya tekrar dönüldü.


 

Yorumlar