Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "Belediyelerdeki başarımız, 2019 yılında hayata geçecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde istediğimiz neticeyi alabilmemizin en başta gelen şartlarından biridir. 2019 Mart'ı bizim için adeta olmazsa olmazdır. Onun için 2019 Mart'ında aday olacak belediye başkanlarımız, şu andaki mevcut belediye başkanlarımız 2019'un Mart'ına değil, hedefi 2019'un Kasım'ına koymalıdır" - "Bizim partimizde en vasat arkadaşımızın performansı muhalefet partilerinin yıldızlarından çok daha ileri düzeydedir, çok daha iyidir. Biraz önce de ifade ettiğim gibi bizim ölçümüz kesinlikle diğer partiler ve onların belediye başkanları değildir. Çıtayı o kadar düşürmeye hakkımız yok. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz, öyle de devam edeceğiz. 2019 mahalli idareler seçimlerinde yüzde 50'nin üzerine çıkmak için mevcutla yetinemeyiz" - "AK Parti çatısı altında ülkemize ve milletimize hizmet eden bizler, isimlerimizi tarihe yazdırabilmişsek ne mutlu bize. Şayet şimdiye kadar bunu başaramamışsak kimseye söyleyecek bir sözümüz de olamaz"

Google Haberlere Abone ol
Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Belediyelerdeki başarımız 2019 yılında hayata geçecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde istediğimiz neticeyi alabilmemizin en başta gelen şartlarından biridir. 2019 Mart'ı bizim için adeta olmazsa olmazdır. Onun için 2019 Mart'ında aday olacak belediye başkanlarımız, şu andaki mevcut belediye başkanlarımız 2019'un Mart'ına değil hedefi 2019'un Kasım'ına koymalıdır." dedi.

Erdoğan, ATO Congresium'da, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen, "Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, belediyelerde oluşturdukları modeli zaman içinde yenilenen arkadaşları eliyle başarıyla sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye'nin 15 yılda çok büyük mesafe katettiğini, ekonomide üç kat büyüme sağlandığını, seçmen sayısının 41 milyondan 55 milyonun üzerine çıktığını belirten Erdoğan, 14 milyon gencin seçmen olarak sisteme girdiğini bildirdi.

Erdoğan, 30 olan seçilme yaşını önce 25'e, sonra da 18'e indirdiklerini anımsatarak, "Bunu yapan, bunu Türk demokratik yaşamına, siyasetine sokan parti hamdolsun AK Parti olmuştur ve bu bir tarihe kayıt düşmektir. Bunu biz başardık. Gencine güvenemeyen diğer siyasi partiler, gencine güvenen AK Parti'yi görmüştür. Biz gençliğimize güvendik, inandık, inanıyoruz. Şimdi de kalite sorunumuzu halletmek suretiyle bunu çok daha farklı bir yere inşallah taşıyacağız." diye konuştu.

- "Biz kendi kendimizle yarışıyoruz, öyle de devam edeceğiz"

Hem AK Parti olarak kurumsal anlamda hem de bireysel olarak kendilerini geliştirmeleri, yenilemeleri ve geleceğe hazırlamaları gerektiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Esasen her seçim döneminde hem parti teşkilatlarında hem Mecliste hem belediyelerde nispeten kapsamlı bir yenilenmeye gittik ancak ülkemiz ve dünya öylesine hızlı değişiyor ki bu değişimi, bu yenilenmeyi, bu tazelenmeyi çok daha köklü bir şekilde yapmamız gerektiği anlaşılıyor. AK Parti teşkilatlarında, Meclis grubunda, belediyelerimizde görev alan arkadaşlarımızın her biri benim gözümde partisine, şehrine ve ülkesine çok büyük hizmetler yapmış birer kahramandır. Bizim partimizde en vasat arkadaşımızın performansı muhalefet partilerinin yıldızlarından çok daha ileri düzeydedir, çok daha iyidir. Biraz önce de ifade ettiğim gibi bizim ölçümüz kesinlikle diğer partiler ve onların belediye başkanları değildir. Çıtayı o kadar düşürmeye hakkımız yok. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz, öyle de devam edeceğiz. 2019 mahalli idareler seçimlerinde yüzde 50'nin üzerine çıkmak için mevcutla yetinemeyiz."

Bir yandan şehrin ve milletin günlük ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da geçmişin ihyasını ve geleceğin inşasını da gerçekleştirmek mecburiyetinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin ancak bu şekilde küresel çekim merkezleri haline getirilebileceğini dile getirdi.

Erdoğan, hükümetlerinin hayata geçirdiği reformlardaki ilkelerinin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışı olduğuna değinerek, "Belediye başkanlarımız da hemşehrilerine en güzel, en medeni hizmetleri vererek geçmişi ve geleceğiyle şehirlerini yaşatarak aynı yolda ilerlemişlerdir. Şehre hükmeden değil, şehre hizmet eden belediyecilik anlayışı ve bulunduğu görevi bir emanet olarak gören belediye başkanları sayesinde bugün bulunduğumuz noktaya ulaştık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emaneti ehline verme konusundaki hassasiyetlerinin AK Parti belediyelerini milletin gözünde yücelttiğini belirterek, "Aynı zamanda birer demokrasi okulu olan AK Parti belediyeleri, 15 Temmuz'da bu sıfatlarının hakkını ziyadesiyle vermişlerdir. Kendilerini tebrik ediyorum. Darbecilerin karşısına hem yürekleri ve bedenleriyle hem de ellerindeki tüm imkanlarıyla dikilen belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin, belediye çalışanlarımızın her birine ayrı ayrı şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

- "Dava kalıcı isimler ise fanidir"

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında, belediyelerin milletle verdiği destansı mücadelenin çok büyük katkısı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük Türkiye'yi, güçlü Türkiye'yi, 2023 Türkiye'sini yine birlikte kuracak, 2053 ve 2071 Türkiye'sinin temellerini de yine birlikte atacağız. Unutmayın, dava kalıcı isimler ise fanidir. Biz kalıcı olana bakacak, sadakatimizi davamıza göstereceğiz. Siyasetçiler davalarına verdikleri katkı, millete yaptıkları hizmet nispetinde isimlerini tarihe yazdırır veya unutulur giderler. AK Parti çatısı altında ülkemize ve milletimize hizmet eden bizler isimlerimizi tarihe yazdırabilmişsek ne mutlu bize. Şayet şimdiye kadar bunu başaramamışsak kimseye söyleyecek bir sözümüz de olamaz. AK Parti'li Belediye Başkanlarınımızın tamamının isimlerini hemşehrilerinin gönüllerine ve tarihe yazdıracak hizmetler gerçekleştirdiğine inanıyorum.

Belediyelerdeki başarımız 2019 yılında hayata geçecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde istediğimiz neticeyi alabilmemizin en başta gelen şartlarından biridir. 2019 Mart'ı bizim için adeta olmazsa olmazdır. Onun için 2019 Mart'ında aday olacak belediye başkanlarımız, şu andaki mevcut belediye başkanlarımız 2019'un Mart'ına değil, hedefi 2019'un Kasım'ına koymalıdır. Belediyelerimiz hakkında en ufak bir spekülasyona fırsat vermeyecek şekilde çalışmalarımızı yürütmemiz lazım. Bütün dedikoduları adeta silbaştan yapacak gibi bu günkü bu toplantıyla bir miladi adımın atılması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum."

- "Nefsimizin peşine takılmaya hakkımız bulunmuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerdeki, ilçelerdeki ve beldelerdeki tüm dedikoduların ortadan kalkması için belediye başkanlarına, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerine çok büyük işler düştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da belediye başkanlarımızdan beklentimiz bellidir. Bizim belediye başkanlarımız şehirlerine yük olan değil şehirlerinin yükünü omuzlayan, mazeret değil çözüm üreten, AK Parti'nin yüzünü ağartan hizmetler ortaya koyan kişiler olmalıdır. Bugün Türkiye, milletlerin tarihlerinde belki yüz yılda bir yaşadıkları kritik bir dönemden geçiyor. Bu dönemde yapacağımız tercihler, hayata geçireceğimiz çalışmalar bizden sonraki nesillerin hayatını doğrudan etkileyecektir.

Şayet doğru tercihlerde bulunur, doğru ve güzel işler yaparsak 2053 ve 2071 Türkiye'si tam da hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz gibi bir Türkiye olur. Böylesine kritik bir yol ayrımında hiç birimizin hesabi düşünmeye, nefsimizin peşine takılmaya hakkımız bulunmuyor. Hizmet yarışında en önde de olsak, en geride de kalsak tüm gücümüzle ve imkanlarımızla mücadeleye devam etmeliyiz."

(Sürecek)

Yorumlar