Bedelli askerlik nerede yapılacak, Bedelli askerlik merkezleri

Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar devam ederken silah altına alınacak yükümlüler 28 gün askerlik yapacaklar. Peki bedelli askerlik nerede yapılacak. İşte bedelli askerliğin yapılacağı muhtemel yerler ve merkezler.

Google Haberlere Abone ol
Bedelli askerlik nerede yapılacak, Bedelli askerlik merkezleri

Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar devam ederken silah altına alınacak yükümlüler 28 gün askerlik yapacaklar. Peki bedelli askerlik nerede yapılacak. İşte bedelli askerliğin yapılacağı muhtemel yerler ve merkezler.

24 Haziran seçimlerinde gündeme gelen ve dün itibariylede Meclis'e gelen ve yasalaşması beklenen bedelli askerlik için son detaylar belli olmaya başladı. Bedelli askerlik için isteklilerin tespit edilmesi sonrası sevkler başlayacak. Peki bedelli askerlik nerede yapılacak? Bedelli askerlerin öncelikle Burdur'daki 58. Topçu Tugay Komutanlığına gönderilmesi, İstanbul Süloğlu, Sivas, Tokat ve Devrek'deki askeri birliklerin de, bedelliler için merkez olması öngörülüyor.

Komisyonun alacağı karara göre bedelli askerlik yeri, alayı değişebilir.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili, "Bugün bedelli askerlikle ilgili, düzenleme plan bütçe komisyonunundaki torba yasaya konulacak. Bu hafta komisyon aşamaları biterse haftaya da Genel Kurulda görüşmeler nihayete erecektir. Bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin TL lira bedel öngörülüyor" dedi. Bedelli askerlikten, 31 Aralık 1993'ten önce doğanlar yararlanabilecek.

Turan şunları kaydetti:

"Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.

Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur."

DÖVİZLİ ASKERLİK SİSTEMİNİ HATIRLATTI

Bedelli askerlikte 25 gün “temel” eğitimi verileceği tasarısı, bir dönemki dövizli askerlik sistemini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bedelli açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bedelli askerlikte şartlar ve tarihe ilişkin yaptığı açıklamada yeni yasama yılına işaret etmişti. Meclis'in açılacağı Ekim ayına kadar hazırlıkların tamamlanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı, "Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O zaman daha erkene çekmiş oluruz" açıklamasını yapmıştı.

Bedelli askerlik ücretinde şartlar ne?

Bedelli askerlik için başvuranlar, bedeli peşin olarak ödeyecekler. Ancak şimdiden bankalar bedelli kredileri üzerinde çalışmaya başlamış durumda. Bedelli askerlik başvurularından elde edilecek gelir ise bütçeye değil savunma hizmetlerine harcanacak. Bedeli ödeyenler, silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacak.

Bedelli askerlikten 25 yaşında olanlar 15 bin TL karşılığında yararlanacak. Ayrıca 25 gün askerlik yapacaklar.

Türkiye'de 30 yıl içinde 5 kez uygulanan bedelli askerliğin kısa özeti:

Bedelli askerlikten kaç kişi faydalanabilir?

Son rakamlara göre halen askerlik yoklamasına tabi, askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin 279 kişi askerliğini öğrencilik dışında ertelemiş olan kişi sayısı. 1 milyon 885 bin 438 kişi de öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda. Halen silah altında 360 bin 869 er bulunuyor. 2019 yılında ise toplam silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olarak planlanıyor. Rakamlara bakıldığında askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 5 milyon 448 bin 858 kişi.

Şu ana kadar kaç kişi bedelli askerlik yaptı?

Bugüne kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı. İlk olarak 1987 yılında, ardından 1992’de uygulanan bedelli 1999’da Marmara depremi sonrası çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin kişi bedelli askerlikten faydalandı. Son olarak 2014’te bedelli askerlik yasası çıkarıldı. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olanlar, 18 bin lira karşılığında askerlik yapmış sayıldı. 203 bin kişi faydalandı ve toplam 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildi.

Yorumlar