Bebeğini susturmak isterken öldürdüğü iddiası

- Adana'da ağlayan 6 aylık bebeğini susturmak için ağzını ve burnunu kapatıp ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan annenin yargılanmasına başlandı

Google Haberlere Abone ol

ADANA (AA) - Adana’da ağlayan 6 aylık bebeği Muhammed Mahir’i susturmak için ağzını ve burnunu kapatarak ölümüne neden olduğu iddia edilen anne Habibe Oğuz, ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanmaya başlandı.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu Habibe Oğuz, cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde gözlem altında bulunduğu için getirilmedi.

Oğuz’un avukatının katıldığı duruşmada müşteki olarak sanığın eşi İbrahim Oğuz dinlendi.

Eşinden şikayetçi olmadığını belirten İbrahim Oğuz, eşinin bebeğini öldürmesiyle ilgili bilgisinin olmadığını söyledi.

"Olay sırasında işteydim" diyen Oğuz, "Bebeğimin öldüğünü kız kardeşimden öğrendim. Eşimin doğum yaptıktan sonra psikolojisi bozuldu. Hastanede bir hafta tedavi gördü. Oğlum vefat etmeden önce eşimin oğluma zarar verdiğini görmedim." şeklinde konuştu.

Duruşmada tanıklar Bahar, Muhabbet ve Taybet Oğuz da dinlendi.

Olay günü teyzesi olan Habibe'nin evlerine geldiğini belirten Bahar Oğuz, şöyle devam etti:

"Yanında çocuğu yoktu. Biz de 'Çocuk nerede, ona ne yaptın?' diye sorduk. Önce çocuğun uyuduğunu söyledi, annem 'Çocuğu evde nasıl yalnız bırakırsın?' deyince ağlamaya başladı. 'Bebeğim ağlıyordu onu susturmak için ağzını kapattım. Sustu daha sonra odaya gittim, geldim bebeğim ölmüştü.' dedi. Teyzemin bebeğinin olmasından sonra psikolojisi bozulmuştu, davranışları değişmişti. Hastanede tedavi oldu. Ancak ilaçlarını düzenli kullanmadı. Teyzem, biz çocuğu kucağımıza aldığımızda bile çocuğu bizden kıskanırdı. Çocuğa zarar gelmesin diye sürekli bizi kontrol ederdi."

Muhabbet Oğuz da teyzesinin bilerek bebeğini öldürmediğini savundu.

Taybet Oğuz ise olay günü kız kardeşi Habibe'nin evlerine geldiğini ifade ederek, "Doğumdan sonra kardeşimin psikolojisi bozulmuştu. Ben cezaevine ve hastaneye gittiğimde kardeşim bana bebeğinin nasıl olduğunu soruyor. Bebeğinin öldüğünün farkında değil, bebeğini özlediğini söylüyor." dedi.

Habibe Oğuz’un avukatı Nazan Fulya Alisinanoğlu ise müvekkilinin sürekli intihardan bahsettiğini, boynunda ip kesisi olduğunu belirterek, hastaneden intihara teşebbüs edip etmediğinin sorulmasını istedi.

Müvekkilinin ayrıca birkaç kez evden kaçıp intihar girişiminde bulunduğunu da belirten avukat, "Hiçbir anne çocuğunu bilerek öldürmez." dedi.

Mahkeme heyeti, Habibe Oğuz’un tutukluluğunun devamına karar verip hastanede gözlem altında bulunması nedeniyle bir sonraki celse savunmasının alınması ve cezai ehliyetine ilişkin raporun beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Adana'da 12 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle anne olduğu ileri sürülen Habibe Oğuz, 23 Haziran'da ağlayan 6 aylık bebeğinin ağzını ve burnunu kapatarak susturmak isterken ölümüne yol açtığı iddiasıyla tutuklanmıştı.


Yorumlar