Bazı emekliler ikramiyeden faydalanamayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinden bazı emekliler faydalanamayacak.

Google Haberlere Abone ol
Bazı emekliler ikramiyeden faydalanamayacak

Emeklilerin merakla bekledikleri Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi nihayet netleşti. 29 Ekim'de emeklilerin hesaplarına 5 bin lira ikramiye yatacak ancak bütün emeklilerin hesaplarına değil. Çünkü bazı emeklilere ikramiye verilmeyecek.

HANGİ EMEKLİLERE İKRAMİYE VERİLMEYECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam emeklilere Cumhuriyet ikramiyesi verileceğini açıkladı. Ancak bu ikramiyeyi her emekli alamayacak.

Geçtiğimiz seçim öncesinde EYT kabul edilmesiyle birlikte 15 milyonu geçen emekli sayısına ulaşıldı. Emekli maaşları ise gün geçtikçe enflasyon zamlarıyla birlikte erimeye başladı.

1 Ekim'de Meclis açılışında kendisine sorulan soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Emekliye yıl bitmeden zam olacak mı?" sorusuna "İnşallah" yanıtı veren Erdoğan, dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından emekli zammına tüm kapıyı kapatarak Ocak ayını işaret etti.

29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olması sebebiyle emekli vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin liralık ikramiye dağıtılacağını açıklayan Erdoğan bu ikramiyeyi kimlerin alacağını belirterek emeklilerde hayal kırıklığına yol açtı.

Türkiye şartlarında emekli olmasına rağmen mecbur olarak çalışan emekliler Cumhuriyet ikramiyesinden faydalanamayacak.

Bu nedenle milyonlarca emekli olup çalışan kişiler emekli maaşı alırken sigortalı olmasından dolayı ikramiye verilmeyecek.

Ödeme takvimi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilerleyen haftalarda bir çalışma yürütmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kasım ayının ilk yarısında ikramiye ödemelerinin tamamlanacağını belirtti.

Yorumlar