Başak Cengiz neden öldü, ailesi kim, onu öldüren katil kim?

Başak Cengiz neden öldü, ailesi kim, Başak Cengiz'i katleden saldırgan, katil kimdir, neden saldırdı, saldırının perde arkasında ne var bu ve benzeri sorular son günlerde merakla cevap aranan sorular oldu.

Google Haberlere Abone ol

Başak Cengiz neden öldü, ailesi kim? Türkiye kamuoyu iki gündür Başak Cengiz cinayetini konuşuyor. Ataşehir'de yolda yürürken Can Göktuğ Boz isimli saldırgan tarafından samuray kılıcıyla öldürülen Mimar Başak Cengiz neden öldü, kim öldürdü, ailesi kim, nereli, kaç yaşında, ne iş yapıyordu?

Başak Cengiz, 1992 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 28 yaşındaki Başak mesleki eğitim için İstanbul Ataşehir'e gelmişti.

İşi için Ankara'dan İstanbul'a gelen Başak Cengiz 9 Kasım Salı günü 19.00'da 27 yaşındaki Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcı ile saldırıya uğradı.

Başak Cengiz neden öldü, ailesi kim?
Başak Cengiz neden öldü, ailesi kim?

 

Ataşehir, Barbaros Mahallesi, Karanfil Sokak üzerindeki lüks sitenin önünde gerçekleşen saldırının ardından hayatını kaybeden Başak Cengiz nişanlıydı.

Başak Cengiz 11 Kasım 2021 Perşembe günü memleketi Ankara'da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Ataşehir, Barbaros Mahallesi, Karanfil Sokak üzerindeki lüks sitenin önünde dün akşam saat 19.00 sıralarında meydana gelen olayda bir inşaat firmasında mimar olarak çalışan Başak Cengiz, yolda yürürken elinde samuray kılıcı bulunan bir kişinin saldırısına uğradı.

Görgü şahitlerinin ifadelerine göre kadına arkadan yaklaşan şüpheli, hiç bir şey söylemeden elindeki yaklaşık 75 cm uzunluğundaki samuray kılıcını peş peşe saplamaya başladı. Genç kızı yerde hareketsiz kalana kadar bıçaklamaya devam eden şüpheli daha sonra elindeki kılıçla olay yerinden yaya olarak uzaklaştı.

Olayın duyulması üzerine İstanbul polisi alarma geçti. Olay yerine giden ekipler, vahşi cinayetin işlendiği anın güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendiğini tespit etti.

Görüntülerde bir süre yolda tek başına bekleyen şüphelinin, daha sonra yürüyerek ilerleyen Başak Cengiz'in peşine takıldığı, kılıcı çekerek aniden ona saplamaya başladığı görüldü.

Olay sırasında neye uğradığını anlayamayan kadının çığlıklarına aldırış etmeden saldırıyı sürdüren şüphelinin yere düşmesine rağmen kılıcı saplamaya devam ettiği görüldü.

Genç kızın hareketsiz kalmasının ardından şüphelinin olay yerinden yaya olarak hızla uzaklaştığı görüldü.

Polis bu güvenlik kameralarını kullanarak şüphelinin olayın meydana geldiği lüks sitenin içine doğru kaçtığını belirledi.

Yapılan çalışmada lüks sitede tek başına oturduğu öğrenilen şüphelinin evine polis baskın yaptı.

Yapılan baskında şüpheli Can Göktuğ Boz gözaltına alındı.

Şüphelinin evinde yapılan aramada 15 kılıç ve bıçak ele geçirildi.

Ele geçirilen kılıçlar arasında olayda kullanılan samuray kılıcının da bulunduğu öğrenildi.

BAŞAK CENGİZ'İN KATİLİ KİMDİR, İFADESİ NE?

Başak Cengiz'in katili can Göktuğ Boz'dur. Peki, Can Göktuğ Boz kimdir?

Özel bir üniversitenin mühendislik bölümünde okuyan Can Göktuğ Boz'un, ayrıca Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne kayıt yaptırdığı öğrenildi.

Can Göktuğ Boz, "Tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmekten" tutuklandı.

Katil zanlısı evden çıkarken cinayeti planladığını, karşı koyamayacağını düşünerek bir kadını öldürmeye karar verdiğini söyledi. Evindeki kılıçları internet ve mağazalardan aldığını belirten caninin, "Televizyonda gördüğüm samuray filmlerinden etkilendim. O hareketleri denedim" dediği iddia edildi. Şüphelinin daha önce uyuşturucu kullandığı için 17 gün hastanede yattığı, 5 yıl da psikolojik tedavi gördüğü öğrenildi. Ayrıca annesinin avukat, babasının da bir inşaat firmasında mühendis koordinatörü olduğu ortaya çıktı.

Göktuğ B, hakimlikteki ifadesinde, olay günü sinirli ve moralinin bozuk olduğunu, bir anlık öfkeyle istemeden yaptığını, daha kolay olduğu için bir kadını öldürmeyi tercih ettiğini anlattı.

Şüpheli, Başak Cengiz'i tanımadığını, olayda kullandığı kılıcı çantasında taşıdığını, maktulü gördükten sonra arkasından yürüdüğünü ve çantasındaki kılıcı çıkartarak 4 kez sapladığını hatırladığını belirterek, sonrasında eve gittiğinde üzüntüsü ve moral bozukluğunun geçtiğini, normalde böyle bir insan olmadığını, kendisine şaşırdığını ve pişman olduğunu söyledi.

Şüphelinin annesi ve avukatı Ayşe Nejla Yomralıoğlu da müvekkilinin 14 yaşından beri psikolojik tedavi gördüğünü, verilen ilaçları düzenli olarak kullandıramadıklarını, son 2-3 senedir tedaviyi reddettiğini ve kendisiyle görüşmediğini kaydetti.

Avukat Yomralıoğlu, Göktuğ B'nin sıkıntılarının arttığını gözlemlediğini, akıl sağlığının yerinde olmadığını, bu nedenle CMK 74. maddesinin uygulanıp, şüphelinin gözlem altına alınarak tedavisinin yapılmasını talep etti.

Nöbetçi Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu ikrar etmesi ve yeterli delillerin bulunması nedeniyle Can Göktuğ B'nin tutuklanmasına hükmetti.


 

Yorumlar