Barış Boyun yakalandı! SON DAKİKA! Kırmızı Bültenle aranan organize suç örgütü lideri Barış Boyun İtalya'da yakalandı

Organize suç şebekesi lideri Barış Boyun isimli suç makinesi Kırmızı Bültenle aranırken İtalya'da yakayı ele verdi. Boyun'un Türkiye'ye iade edilmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Barış Boyun İtalya'da yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyona ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemiz adli makamlarınca ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Kasten Öldürme’ dahil 23 ayrı suçtan aranan, toplam 56 ayrı suç kaydı bulunan ve 3'ü cinayet olmak üzere; ‘Kasten Yaralama, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, Yağma’ gibi suçlardan kırmızı bültenle aranan, elebaşılığını Barış Boyun'un yaptığı organize suç örgütüne yönelik; İtalya Polisi ile KOM Başkanlığı, İnterpol Europol Daire Başkanlığı, İstanbul, Tekirdağ ve Sakarya Emniyet Müdürlükleri ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında; İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano'da operasyon düzenlendi. Operasyonda elebaşı Barış Boyun'un da aralarında bulunduğu organize suç örgütü üyesi 17'si Türk ve 2'si İtalyan olmak üzere toplam 19 şüpheli yakalandı.”

ROMA YAKINLARINDA GÖZALTINA ALINDI

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, operasyon çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında organize suç örgütü elebaşı Barış Boyun da bulunuyor. Boyun'un sabah saatlerinde başkent Roma'ya 90 kilometre mesafedeki Viterbo'da gözaltına alındığı belirtildi. Haberlerde, 40 yaşındaki Boyun'un Türkiye'de en çok arananlar listesinin başındaki isimlerden olduğu ve 2022 yılında gözaltına alındığında Türk makamlarının iade talebinde bulunduğu, ancak İtalyan yargısının buna onay vermediği hatırlatıldı.

İTALYAN POLİSİNDEN AÇIKLAMA

İtalyan Polisi (Polizia di Stato) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Milano Mahkemesi Ön Soruşturma Hakimliğinin çıkardığı ihtiyati gözaltı kararı doğrultusunda, İtalya, Türkiye ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) işbirliğinde İtalya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'de düzenlenen operasyonlarda 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, gözaltına alınanlara terör amaçlı suç örgütü kurmak, cinayet amaçlı silahlı çete kurmak, yaralama, yasa dışı silah ve patlayıcı bulundurmak, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve yasa dışı göçe yardımcı olmak suçlarından operasyon düzenlendiği bilgisi yer aldı.

ÖRGÜTÜN TETİKÇİSİ İZMİR'DE YAKALANMIŞTI

Nisan ayında İzmir'de düzenlenen "Mahzen-24" operasyonunda, Boyun'un organize ettiği örgütün üyesi olan 8 şüpheli yakalanmıştı. Tetikçinin de gözaltına alındığı operasyonda 4 ruhsatsız tabanca, 2 tüfek, çeşitli miktarda uyuşturucu madde ve suçta kullanıldığı belirlenen motosiklete el konulmuştu.

BUGÜNE KADAR 26 AYRI OPERASYONDA 317 ŞAHIS YAKALANDI

Firari Barış Boyun Organize Suç Örgütüne yönelik bugüne kadar İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Sakarya ve Kütahya'da gerçekleştirilen 26 ayrı operasyonda 317 şahıs yakalandı. Bunlardan 175'i tutuklandı ve 100'ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Ali Yerlikaya, "KOM Başkanlığımızı, Interpol-Europol Daire Başkanlığımızı ve İtalyan Güvenlik Makamlarını tebrik ediyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun Aziz Milletimizin huzurunu kaçıranları, suç işleyenleri yakalayıp, nefeslerini kesmeye devam edeceğiz. Organize suç örgütlerine yönelik mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek." ifadelerini kullandı.

OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

Yetkililer, suç örgütlerine yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek, uluslararası işbirliği çerçevesinde yürütülen çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı. Ali Yerlikaya, "Bu tür operasyonlarla suç örgütlerine karşı etkili mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Interpol işbirliğinde gerçekleştirilen operasyonlar, uluslararası suçla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Gözaltına alınan şüphelilerin yargı süreçleri ise devam ediyor.

Yorumlar