Barbaros Hayrettin Paşa Camii inşaatı yükseliyor

"Anadolu Yakası'ndaki Çamlıca Camisi gibi Barbaros Hayrettin Paşa Camisi de Avrupa Yakası'nda bir nişane olacak. Gelecek nesillere Cumhurbaşkanı'mızın en önemli armağanlardan birisi olacak"

Google Haberlere Abone ol
Barbaros Hayrettin Paşa Camii inşaatı yükseliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'nin Avrupa Yakası'nda bir nişane olacağını belirterek, "Gelecek nesillere Cumhurbaşkanı'mızın en önemli armağanlardan birisi olacak. Camimizi inşallah yıl sonu hizmete açmayı planlıyoruz." dedi.

Kurum, "22 Mart Dünya Su Günü" dolayısıyla Beyoğlu Belediyesince Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Yerleşkesi'nde düzenlenen "Su ve Sürdürülebilirlik İlk Çağrı" programının ardından Barbaros Hayrettin Paşa Camisi inşaatını inceledi.

Buradaki çalışmalar hakkında bilgi alan Kurum, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Yakası'nda Çamlıca Camisi'nin açılarak halkın hizmetine sunulduğunu hatırlatan Kurum, "Bir benzerini de Avrupa Yakası'nda, burada vatandaşımızın yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiği Levent'te yapıyoruz, 18 bin metrekare arsa alanı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa Camisi yükseliyor. Dört minareli, kaba inşaatımız yüzde 95 seviyelerine geldi. Minarelerde az bir işimiz kaldı. Genel itibarıyla ilerlememiz yüzde 55. Artık ince işçiliklerimize başlamış durumdayız." diye konuştu.

"BÜTÜN ALANDA TÜRK MOTİFLERİNİN SERGİLENDİĞİ BİR CAMİMİZ OLACAK"

Bakan Kurum, camide Türk mimarisinin modernize edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 bin kişilik cemaat kapasiteli bir camimiz. Bu caminin içi sadece ibadet alanı değil, gençlerimizin, burada çalışan vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat vakit geçireceği anlayışla tasarlanıyor. Altında gençlerimize ilişkin kütüphanelerimiz, kitap alanlarımız, millet bahçelerinde ve camilerde olduğu gibi burada da Levent'te de Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'ni bu anlayışla yapıyoruz. Çalışan vatandaşlarımız burada vakit geçirsinler istiyoruz. Mimarimizin günümüz şartlarında modernize edilmiş haliyle bütün illerimizden malzemelerin burada kullanıldığı, modernize edildiği, sütunlarımız yivli mermerden, Marmara mermerinden yapılmış, Türk üçgenleriyle birleştirilmiş, bütün alanda Türk motiflerinin sergilendiği bir camimiz olacak. Anadolu Yakası'ndaki Çamlıca Camisi gibi Barbaros Hayrettin Paşa Camisi de Avrupa Yakası'nda bir nişane olacak. Gelecek nesillere Cumhurbaşkanı'mızın en önemli armağanlardan birisi olacak. Camimizi inşallah yıl sonu hizmete açmayı planlıyoruz."

Yorumlar