Bakan Varank, Siirt'te toplu açılış töreninde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Siirt'te toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt'te açılışı yapılan Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi'ne ilişkin, "100 milyon dolarlık bu yatırım Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği çinkonun yüzde 40'ını karşılayacak. Bu manada da Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. İnşallah doğrudan ve dolaylı 3 bin Siirtli kardeşimizin de iş imkanına kavuşmasını sağlayacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Siirt'te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen Zarova Köprüsü, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi ile yapımı tamamlanan toplam 75 projenin toplu açılış töreninde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Siirt'in AK Parti'nin kaderinde çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Varank, "Adeta AK Parti'nin kaderi Siirt'in kaderiyle birleşmiş vaziyette. Bizler Siirt'in bu ülke için, Sayın Cumhurbaşkanımız için ne fedakarlıklara katlandığını, neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Onun için her zaman diyoruz ki; Rabbim Siirt'ten de Siirtlilerden de razı olsun. Siirt'in bizden ne talebi varsa, bu şehri kalkındırmak bu şehrin insanının refahını artırmak için ne isteniyorsa onu yerine getirmeye çalıştık." diye konuştu.

Varank, son 19 yılda Siirt'e yapılan hizmetlerin en önemli şahitlerinin Siirtliler olduğunu ifade ederek, bugün de Siirt'e boş gelmediklerini aktardı.

Bakanlık olarak bu şehre hizmet etmenin her zaman gururunu yaşadıklarını aktaran Varank, bugün sadece Siirt için değil Türkiye için de en önemli sanayi tesislerinden birinin resmi açılışını Siirt'te gerçekleştireceklerini kaydetti.

Varank, organize sanayi bölgesinde neredeyse parsellerin tamamının tahsis edilmiş durumda olduğuna değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İşte o organize sanayi bölgesinde Türkiye'nin sülfürlü çinko izabe tesisinin resmi açılışını yapacağız. 100 milyon dolarlık bu yatırım Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği çinkonun yüzde 40'ını karşılayacak. Bu manada da Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. İnşallah doğrudan ve dolaylı olarak 3 bin Siirtli kardeşimizin de iş imkanına kavuşmasını sağlayacak. Bu tesisimizin hemen yanında Türkiye'de şu anda üretilmeyen sülfür asit tesisleri ve kurşun izabe tesislerinin de bugün temellerini atıyoruz. İnşallah o yatırımları da şehrimize, ülkemize kazandırmış olacağız. Bunlarla da kalmıyoruz. Biliyoruz bölgemizde istihdam en önemli alanlardan biri. Bakanlık olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile bir proje başlattık. Bu projede fabrika binalarını biz inşa ediyoruz. Yatırımcılar gelip o fabrika binalarında yatırımlarını gerçekleştiriyorlar. İnşallah bu şekilde Kurtalan'da ve merkezde 4 fabrika binası inşa ediyoruz. Buralarda da inşallah 1000 Siirtli kardeşimiz, gençlerimiz istihdam edilecek."

Kalkınma Ajansı ile Bakanlık olarak bu şehrin projelerini sürdürmeye devam edeceklerini anlatan Varank, daha önce bu bölgenin terörle anıldığını anımsattı.

Varank, bölgede belli bir saatten sonra geçmişte sokağa çıkmanın mümkün olmadığına işaret ederek, "Şimdi görüyorsunuz cıvıl cıvıl bir Siirt'te yaşıyoruz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde terörle sapasağlam mücadelemize borçluyuz. Artık ne terör örgütlerine göz açtıracağız ne de terör örgütlerinin güdümünde siyaset yapan, istismar yapan, siyaseti kullanan siyasetçilere göz açtıracağız. Terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ve bu istismar ortamını oluşturanlarla ilgili de kimseye fırsat vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Siirt'i o eski günlerinde görmek istemediklerini belirten Varank, bunun için de terörle, teröristle hem yurt içinde hem de yurt dışında Cumhurbaşkanının liderliğinde kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Varank, "Siirt'i bu bölgenin parlayan yıldızlarından biri yapacağız." ifadesini kullandı.

"Derslik sayıları 300 binlerdeyken şu anda 800 binlere ulaştı"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan liderliğinde Siirt'te düzenlenen açılış töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özer "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda eğitimde Türkiye çağ atladı. 2002 yılında derslik sayıları 300 binlerdeyken şu anda 800 binlere ulaştı. İlkokulda, okul öncesinde, orta öğretimde, yüksek öğretimde eğitimin tüm kademelerinde Türkiye'nin her noktasında, İstanbul'da, Ankara'da, Kars'ta, Siirt'te, Cizre'de, Silopi'de devletin tüm imkanları tüm okulları vatandaşlarımızın hizmetine girdi. Ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 44lerden yüzde 88'lere, yüksek öğretimde okullaşma oranı yüzde 14'lerden yüzde 44'lere ulaştı." ifadelerini kullandı.

Özer, bunun, okullaşma oranı arttıkça sosyoekonomik seviyesi, gelir seviyesi ne olursa olsun herkesin eğitimden eşit bir şekilde yararlanması, yapılan yatırımlardan Siirt'in de yaralanması demek olduğunu bildirdi.

Özer, son 20 yılda Siirt'in de bu yatırımlardan yararlandığına işaret ederek, 2021 yılında 250 milyon liranın üzerinde bir yatırımın Siirt'te, okullarda halen devam ettiğini aktardı.

Son 3 yılda Siirt'e 2 bin 723 yeni öğretmen atadıklarını, Siirt'teki öğretmen sayısının 5 bin 808'e ulaştığını ifade eden Özer, derslik sayılarının 2 bin 683'ten 3 bin 984'e ulaştığını, böylece Siirt'te ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 33'ten 16'ya düştüğünü kaydetti.

Özer, orta öğretim aşamasında 24 olan öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 13'e düştüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Siirtli hemşehrilerimiz bu oranlar Türkiye'nin çoğu büyük şehrinden bile çok daha iyi oranlar. Yani devlet yatırım yaparken sadece belli bölgelerde, belli şehirlerde değil, Siirt'e de her türlü yatırımı sonuna kadar şartları zorlayarak gerçekleştiriyor. Yaklaşık 1 ay önce saygıdeğer Hanımefendi'nin himayelerinde bir proje başlattık. 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesi. İnşallah 2021 yılının sonunda tüm okullarımızda öğrencilerimizi kütüphanelerle buluşturuyoruz. Bugün gelmeden önce Siirt'teki tüm okullarımızın kütüphane ihtiyacını karşıladık. Artık buradan tüm Türkiye'ye şunu diyebiliriz ki; Siirt'teki tüm okulların kütüphanesi var. Elbette tüm bu yatırımların arkasında bir lider var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a eğitim denildiği zaman tüm şartları zorladığı, her türlü yatırımı Türkiye'nin her noktasına ulaştırdığı için tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum."

 "Artık güçlü bir Türkiye var"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla süratle tamamlanan yatırımların toplu açılışı için bir arada olduklarını ifade ederek, hizmete açılacak tesislerin şehre, ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Siirt'in kültür, tarih, tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirten Pakdemirli, ülkenin bereketli şehri Siirt'in Bakanlığın da daima göz bebeği olduğunu aktardı.

Pakdemirli, Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman milletinin yanında olduğunu ifade ederek, "Kimse endişelenmesin, üzülmesin, artık güçlü bir Türkiye var. Ne mutlu bize ki milletin derdiyle dertlenen, sevinciyle mutlu olan bir Cumhurbaşkanımız var. Milletin arkasında önce Rabb'imiz sonra da her hal ve şartta önce millet, önce memleket diyen Recep Tayyip Erdoğan var. 19 yıldır hizmetleriyle vatandaşın gönlünde yer eden, Türkiye'nin kalkınmasını şiar eden bir hükümetimiz var. Yüce Rabb'imiz taş üstüne taş koyan, çalışan, emek veren herkesten razı olsun." diye konuştu.

Son 19 yılda Siirt dahil tüm şehirler için büyük kalkınma projeleriyle büyük sorumluluk aldıklarını dile getiren Pakdemirli, çok çalışmak ve üretmek için söz verdiklerini, verdikleri sözü de tuttuklarını kaydetti.

Pakdemirli, devleti yönetmenin büyük sorumluluk olduğuna dikkati çekerek, "Bu bilinçle Siirt'imize, ülkemize daima sahip çıktık. Bugün de yüce Türkiye Cumhuriyetimizin menfaatleri bizim için her şeyin üzerindedir. Biz bu vatana son 19 yılda çok büyük hizmetler kazandırdık. Bakanlık olarak da bugün Şirvan Barajımızın açılışını yapacağız." şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da Türkiye'de çok meşakkatli dönemlerden geçildiğini belirtti.

Dağ, şöyle konuştu:

"Her meşakkatli dönemde kendimizi milletimizin sinesine attık. Birileri 2007 de e-muhtıra verdi. Biz 2007 seçimleri ile kendimizi milletin sinesine attık. 2008’de parti kapatma davasını açtılar, yine "Bizim yerimiz millettir, halktır.' dedik. 2013'te gezi olaylarıyla yolları, caddeleri, sokakları her yeri yakanlara karşı yine, 'Bu millet bizimledir.' dedik, yine bu millet bizimle oldu. 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet yoluyla bu ülkeye hizmet etme davasından vazgeçirmek isteyen zihniyet 15 Temmuz gecesinde sadece Türkiye değil, insanlık tarihinin en alçak darbe teşebbüsüne başlıyordu ama buradaki gençler, kardeşlerimiz, ağabeylerimiz bu meydanları doldurarak Allah'a hamdolsun onlara fırsat vermedi. Sadece ve sadece böyle olumsuz işlerle uğraşmadık, 20 yıl boyunca sürekli bize çelme takmak isteyenlere, kötülük yapmak isteyenlere fırsat vermediğimiz gibi 20 yıldır ülkenin her tarafını imar ve ihya ettik."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ise Siirtlilere seslenerek, "Siz bize emanet ettiniz bir dünya liderini, size teşekkür ediyoruz. Allah'a hamdediyor, böyle bir siyasetin arkasından siyaset yapıyoruz. Siz dik durdunuz, sahip çıktınız, bugün de sahip çıkıyorsunuz, size teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar