Bakan Kılıç, 2016'yı AA'ya değerlendirdi (1)

- Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: "Bu yıl beni en çok mutlu eden Taha'nın olimpiyat şampiyonu olmasıydı. Yılın takımı ise bence Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanan Golbol Kadın Milli Takımı" - "Olimpiyatlardan sonra federasyonlara seslenerek, 'herkes şapkasını önüne koysun' dedim. Bazıları bunu yapmadı ama onlar şu anda görevde değil. Dolayısıyla delegeler bizi anlamış" - "Bütçe komisyonu bitti. Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile birlikte, kulüplerin amatör branşlara yaptığı harcamalardaki vergi yükünü hafifletmeye yönelik çalışmaya, önümüzdeki hafta son halini vereceğiz" - "Türkiye'yi temsilen WADA Yönetim Kurulu'na seçildim. 2012'de Türkiye sadece dopingle anılıyordu, 4 yıl içinde oradan bu noktaya geldik" - "Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunu, yılbaşından sonra tamamen bağımsız bir hale getireceğiz" - "Farklı formaların üzerindeki tek ortak şey ay-yıldız, o yüzden bir olacağız, beraber olacağız"

Google Haberlere Abone ol
Bakan Kılıç, 2016'yı AA'ya değerlendirdi (1)


ANKARA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bu yıl beni en çok mutlu eden olay Taha'nın (Akgül) olimpiyat şampiyonu olmasıydı. Yılın takımı ise bence Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanan Golbol Kadın Milli Takımı." dedi.

Bakan Kılıç, AA muhabirine yaptığı 2016 yılı değerlendirmesinde, Rio Olimpiyatları'nın, yılın en büyük spor olayı olduğunu belirterek, "Beklediğimiz bazı başarılar vardı, onları elde edemedik. Tabii ki Türkiye'nin elde ettiği başarı daha fazla olmalıydı. Buna şüphemiz yok ama elde etmiş olduklarımızın da kıymetini bileceğiz. Daha iyisine ulaşmak için gece gündüz çalışacağız. Şu anda yaptığımız da bu." diye konuştu.

Milli güreşçi Taha Akgül'ün serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanmasının, sporda yılın en önemli anları arasında yer aldığını dile getiren Kılıç, "Bu yıl beni en çok mutlu eden olay Taha'nın olimpiyat şampiyonu olmasıydı. Yılın takımı ise bence Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanan Golbol Kadın Milli Takımı." ifadelerini kullandı.

2016 Rio Olimpiyatları'nın ardından bazı eleştiriler olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"Olimpiyatlardan sonra federasyonlara seslenerek, 'herkes şapkasını önüne koysun' dedim. Bazıları bunu yapmadı ama onlar şu anda görevde değil. Dolayısıyla delegeler bizi anlamış. Yönetim kurulu listelerine baktığımızda 700 küsur üyenin neredeyse 3'te ikisinin, yani 450'ye yakınının değiştiğini görüyoruz. Yüzme, bisiklet gibi çok önemli federasyonların başkanları değişti. Okçuluğun yapısı değişti, içinde geleneksel sporlarla ilgili çalışmalar ön plana çıkacak. Aynı şekilde bir çok branşta yenilikler olacak."


- "Kulüpler de elini taşın altına koymaya hazır"

Türk sporunun artık fiziki anlamda bir eksiğinin kalmadığını dile getiren Kılıç, "Bizim tesis ya da sporcu eksiğimiz yok. Sporcu kulüpte yetişir, federasyonda değil. Sporcuyu da kulüpte antrenör yetiştirir. Bizim sporcu değil antrenör açığımız var. Bu konuda birçok federasyon, yeni antrenörlerle iş birliğine gidiyorlar. Kulüpler de elini taşın altına koymaya hazır." şeklinde konuştu.

Kulüplerin yükünü hafifleterek daha aktif çalışmalarına olanak sağlayacaklarını belirten Kılıç, "Bütçe komisyonu bitti. Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile birlikte, kulüplerin amatör branşlara yaptığı harcamalardaki vergi yükünü hafifletmeye yönelik çalışmaya, önümüzdeki hafta son halini vereceğiz. Daha sonra fırsat bulduğumuzda, yasa değişikliği gereken yerlerde değişiklik yaparak hayata geçireceğiz." diye görüş belirtti.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nde (TOHM) yetişen sporcuların maddi anlamda bir çok yükünü üzerlerine aldıklarını, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yaptıkları protokol çerçevesinde daha da iyi imkanlar tanınacağını kaydeden Bakan Kılıç, "Onların fiziki imkanlarıyla bizimki birleşecek ama aynı zamanda antrenör anlamında beden eğitimi öğretmenlerini kullanabileceğimiz bir potansiyel var. Bunu hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Gençlik kollarına da değinen Bakan Kılıç, "Gençlikle ilgili çok güzel yerlere geliyoruz. Gençlerimizin sportif anlamda daha aktif olmaları konusunda teşkilatımızın çalışmaları var. İnşallah bununla birlikte daha iyi yerlere geleceğiz." diye konuştu.


- "Sporun birleştirici bir gücü var"


İstanbul'da Beşiktaş-Bursaspor maçından sonra yapılan terör saldırısından sonra özellikle futbol camiasının bir araya gelmesinin önemine vurgu yapan Kılıç, şehitler için düzenlenen gösteri maçının önemli bir mesaj verdiğini ve karşılaşmanın gelirinin şehit ailelerine bağışlandığını belirterek, "Sporun birleştirici bir gücü var." dedi.

Türkiye'nin dört bir köşesinde çok yetenekli gençlerin bulunduğuna dikkati çeken Kılıç, "Onlara antrenman imkanını verdiğiniz zaman çok güzel işler çıkıyor. Yeni projemiz olan antrenman salonlarına başlıyoruz. 4-5 ay içinde göreceksiniz, bunlar öyle kocaman betonarme yapılar olmayacak. Çelik konstrüksiyon ile rahatlıkla Türkiye'nin her yerine hızlı bir şekilde yapabileceğimiz tesisler olacak." yorumunda bulundu.

- "Sıkıntılardan kaçmadık, yüzleştik"


2012 Londra Olimpiyatları'ndan sonra Türkiye'nin dopingle anıldığını belirten Akif Çağatay Kılıç, "Biz sıkıntılardan kaçmadık, yüzleştik." ifadesini kullandı.

"Sıfır tolerans" politikasını sonuna kadar götüreceklerini vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu:

"Devam eden bir süreç sonrası 2016'da neye ulaştık? Türkiye'yi temsilen Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Yönetim Kurulu'na seçildim. 2012'de Türkiye sadece dopingle anılıyordu, 4 yıl içinde oradan bu noktaya geldik. WADA Başkanı, açık açık 'eğer dopingle mücadele etmek istiyorsanız Türkiye'yi kendinize örnek alın' dedi."

Kılıç, şu ana kadar 2016 Rio Olimpiyatları'nda madalya alan sporcularla alakalı bir sıkıntı yaşanmadığını dile getirerek, "Şu an hepsi temiz raporlarını almış durumdalar ve ödülleri de teslim edildi. 2016 Rio Olimpiyatları kafilemizden çıkardığımız sporcular oldu. Şüphe duyduğumuz için onların katılmasına izin vermedik. Ben sadece sayıyı artırmak uğruna bunu yapamam, ülkemin şerefi, haysiyeti önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Dopingle mücadeleye daha da katı bir şekilde devam edeceklerini anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

"Ulusal doping ajanslarının yapısı bağımsızdır. Biz de bizimkini tamamen bağımsız hale getireceğiz. Ocak ayı içinde WADA'dan Norveçli arkadaşlar gelecek. En son WADA Yönetim Kurulu toplantısında bunu karara bağladık. Her ülkeye destek veren WADA üyeleri var. Bizimki de Norveçli üyeler. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunu, yılbaşından sonra tamamen bağımsız bir hale getireceğiz."

- "15 Temmuz bizi yavaşlattı"


2016 yılında gençlerle ilgili bazı konularda istediklerini hayata geçiremediklerini kaydeden Kılıç, "15 Temmuz bizi yavaşlattı ama 2017'nin ilk yarısında gençlerimizi çok farklı yerlerde göreceksiniz. Özellikle bağımlılıkla ilgili gelmek istediğimiz noktada çok fazla yol alamadık. Sadece içki, alkol, sigara bağımlılığından bahsetmiyorum. İnternet bağımlılığı çok önemli ciddi boyutlara ulaşmış vaziyette." şeklinde konuştu.

2017'den en büyük beklentilerinin, daha fazla öğrencinin sporla tanışması ve onların, eğitimle sporu bir arada götürebilecekleri bir ortamın altyapısını oluşturmak olduğunu anlatan Kılıç, bunda çok önemli bir noktaya geldiklerini söyledi.

Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri'nin 2017'de Türkiye'ye alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, şimdiden 2023'e, Cumhuriyet'in 100. yılında yapılacak şampiyona finallerine de talip olduklarını dile getirdi.


- "Benim taraftarlara açık bir çağrım oldu"


Futbolda şiddet olayları nedeniyle taraftarlara açık bir çağrı yaptığını anımsatan Kılıç, hepsinin farklı renkleri desteklediklerini ifade etti.

"Takım formalarında kulüplerin arması bulunuyor ama hepsinin üzerinde ay-yıldız var." ifadesini kullanan Kılıç, şunları kaydetti:

"Farklı formaların üzerindeki tek ortak şey ay-yıldız, o yüzden bir olacağız, beraber olacağız. Bursaspor ve Beşiktaş'ın taraftarlarının yaptığı şey önemli. Bütün taraftarların bunu yapması lazım. Spor müsabakalarında terör estirenlerle bizim işimiz yok, gelmesinler. Onların ne statta ne de salonda işi var. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda meşale yakanlara UEFA 'futbol teröristi' dedi. Biz de onları o şekilde değerlendiriyoruz."

2017 yılında tüm ülkeye "huzur" dileyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Birbirimize olan inancımızın ve kenetlenmenin en üst seviyeye çıktığı bir yıl diliyorum. Bu millet birbirine inandığı, kenetlendiği zaman aşamayacağı hiçbir şey yok ama arası açıldığı zaman, o zaman sıkıntıya düşüyoruz." ifadelerini kullandı.

(SÜRECEK)


Yorumlar