Bakan Ersoy'dan turizm ile ilgili önemli açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, turizm sektörünün merakla beklediği konularda açıklamalarda bulundu. Ersoy, Mayıs ayı sonunda aşamalı olarak sezonun başlayacağını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs nedeniyle bu yıl turizm sektörü tarihinin en büyük kayıplarından birini yaşamaya hazırlanıyor. Çünkü sezon geldiği halde virüs salgını hala sona ermedi. Bu da dünyanın dört bir yanından gelecek turistlerin gelmemesi anlamına geliyor. Turizmci kara kara neler olacağını düşünürken, gözlerin çevrildiği Turizm Bakanlığı'ndan açıklamalar geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV ekibinden Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Turizmde salgın önlemlerine ilişkin bilgiler veren Bakan Ersoy'un açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

"Nisan sonu mayıs başında kırılmalar olacağını öngörüyoruz. Mayısın sonuna doğru normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyorum.

Mayıs sonuna doğru iç turizmde de hareket başlayacak.

Corona olmayan alanlar için uluslararası kabul gören bir sertikasyon bir sistemi oluşturuyoruz. Tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak.

Tesislere önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikirlerini istedik o fikirleri de bu sistemin içine dahil edeceğiz.

TÜRSAB'tan gelen eleştirilere kesinlikle katılmıyorum. 9500 seyahat acentesi var. Bu acentelerin içinde bana kaç tane marka sayabilirsiniz.

Ben 85 yılından beri bu sektördeyim. En fazla 100 tane sayabilirim. Markanız gerçekten değerli ise şirketiniz köklü ve iyi bir firmadır.

Firmanızın borçlarını eski şirkete bırakıp ünvan ve markanızı akrabanızın üzerine kurduğunuz başka bir şirkete aktarmak isterseniz geride birçok turizm tedarikçisi mağdurlar yaratıyorsunuz. Bu geçmişte defalarca oldu o nedenle belge devri yasaklandı. Şu an sektörün ihtiyacı olduğu için belge devrine izin verelim dedik.

Art niyetliliğin önüne geçmek zorundayız. Sektördeki mağduriyeti gidermek için çalışıyoruz. Ortada sakıncalı bir şey görmüyorum. Arkadaşların sorunları düzeldi diye düşünüyorum. 

Kısa çalışma ödeneğinde maaşlar 5 Mayıs'ta yatacak.

TÜRKİYE'DE 5 MEKAN DAHA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, UNESCO'ya sunulan ve dünya mirası olmanın ilk adımı olan geçici listeye, 16 Nisan'da Türkiye'den 5 yeni kültür varlığı daha eklendi. Böylece 2019 yılında listede 78 olan Türkiye'nin kültür varlığı sayısı, 83 oldu.

Listeye eklenen kültür varlıkları Ankara'nın Beypazarı Tarihi Kenti, İzmir Tarihi Liman Kenti, Osmaniye'deki Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı, Kayseri'deki Koramaz Vadisi ile Diyarbakır'daki Zerzevan Kalesi (fotoğrafta) ve Mithraeum oldu.

Yorumlar