Eski Savaş Pilotu Emekli Albay Bahadır Altan kimdir?

Eski savaş pilotu Bahadır Altan'ın hayatı ve biyografisini merak eden vatandaşlar Altan'ın hayatını araştırıyor. Peki, Eski Albay olan Bahadır Altay kimdir?

Google Haberlere Abone ol

Bahadır Altan kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? CNN Türk ekranlarına uçak kazasını yorumlaması için bağlandığı halde hükümet aleyhinde eleştirilere başlayarak, uçak kazasını Kanal İstanbul ve benzeri büyük projelere kadar vardıran Eski Savaş Pilotu Bahadır Altan aslen nerelidir, kimdir?

İşte Bahadır Altan biyografisi veya hayatı: Erzincan’da 27 Kasım 1957 tarihinde dünyaya geldiği bilinen Bahadır Altan'ın babası Gümüşhanenin Akçakale Köyünden Murat Altan'dır. Altan'ın annesi ise eski Bağlardan (Halgent) Zekiye Hanımdır. Tam adı Hüsnü Bahadır Altan olan eski pilotun son yıllarda ortaya koyduğu politik duruş eleştirilerin odağı haline gelmesine neden oldu.

Ailenin tek erkek çocuğu olan Altan ilkokula Erzincan'da başladıktan sonra babasının memuriyeti nedeniyle Ödemiş ve İzmir’e taşınır. Altan ilk ve orta öğrenimini buralarda tamamladıktan sonra Hava Lisesi ve Hava Harp Okulu’na girdi.

Altan gördüğü hava eğitimlerinin ardından 1978 yılında Teğmen olarak Hava Kuvvetlerine katılarak jet pilotu oldu. Bahadır Altan, 1992 yılına kadar Konya Malatya ve Eskişehir gibi çeşitli filolarda uçuş yaptı.

Öğretmenlik ve Test Pilotluğu yaptı. Silahlı Kuvvetler atış yarışmalarında tabanca dalında dereceler yaptı. Ordu Milli Takımında ülkemizi temsil etti. 1992 yılında Eskişehir 112. Filo’dan emekliye ayrılıp Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulunda 6 yıl Uçuş Öğretmenliği yaparak sivil pilotlar yetiştirdi. 1998–2008 yılları arasında kaptan pilot olarak uçtuğu THY’de aynı zamanda sendika temsilciliği yaptı.

2008 yılından itibaren mesleği olan havacılık dalında ve güncel politik konularda içerikler hazırlayan Bahadır Altan çeşitli dergi ve gazetelerde de havacılık ve sendikal örgütlülük üzerine yazılar yazarak yayınlamaktadır. Pegasus Hava Yollarında Kaptan Pilotluk yapan Bahadır Altan halen bu kurumda eğitmenlik görevini yürütmektedir. Altan'ın Şenel Hanımla evliliğinden Şafak ve Çınar adında iki çocuğu bulunmaktadır. 

PKK'YA "GERİLLA" DEDİ

K24 kanalına konuşan emekli pilot albay Bahadır Altan'ın bu sırada kandil operasyonlarını eleştirmesi ve terör örgütüne "gerilla demesi" eleştirilere neden olmuştu. Altan daha öncede Türk askerini PKK kıyafeti giyerek köy basmakla ve bebekleri öldürmekle, MİT’i de otobüslere Molotof atmakla suçlamıştı. Altan genel seçimlerde ise açıkça HDP'ye oy istemişti.

Pegasus Hava Yolları'nda emeklilik yapan Altan'ın katıldığı CNN Türk canlı yayınında uçak kazası ile ilgili, "Ülke olarak bir duralım. Biz hala 3. havalimanındayız, hala kanal açıyoruz. Ülke freni patlamış kamyon gibi. Çığ düşen insanları kurtarmaya gidenler yaşamını yitiriyor. Deprem bekliyor İstanbul'u. Buna hazırlanalım bir duralım. Proje üstüne proje üretme yerine biraz aklıselim olmak gerekiyor. Azıcık duralım." ifadelerini kullanması şaşkınlığa sebep olmuştu

Altan'ın ilgili röportajı:

Yorumlar