Bağcılarlı kadınlar, okudukları kitapları birlikte değerlendiriyor

- Bağcılar Belediyesi tarafından 2011'de hayata geçirilen "Bilge Kadın Platformu" kapsamında, ev kadınları 15 günde bir toplanarak okudukları kitapları analiz ediyor

Google Haberlere Abone ol
Bağcılarlı kadınlar, okudukları kitapları birlikte değerlendiriyor

İSTANBUL (AA) - Bağcılar Belediyesi tarafından 2011'de hayata geçirilen "Bilge Kadın Platformu" kapsamında 15 günde bir toplanan Bağcılarlı ev kadınları, okudukları kitapları tartışıyor.

Bağcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, "Bilge Kadın Platformu"na katılım her geçen gün artıyor.

Kitap okuyan 10 ev kadınının bir araya gelmesiyle kurulan sivil topluluğun üye sayısı 200'ü aştı. Üyeler, her 15 günde bir Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kütüphanesi'nde toplanıyor. Kendilerine önceden verilen kitapları okuyan kadınlar, tahlil ve analiz çalışması yapıyor.

Son toplantının konusu ise John Steinbeck'in "Fareler ve İnsanlar" kitabı oldu. Kitapsever kadınlar okudukları kitabın konusunu, karakterlerini ve edebi yönlerini tartıştı.

Bilge Kadın Platformu, kadınların hayatlarına da olumlu şekilde yansıyor. Kişisel gelişimden edebiyata kadar farklı kategorilerde okunan kitaplar, kadınların dert ve sıkıntılarına da çözüm oluyor.

- Psikolojik rahatsızlığını kitaplarla yendi

Kitap okuma günlerine katılan 43 yaşındaki 2 çocuk annesi Emine Kılıç, 3 yıl önce bir ağır bir depresyon geçirdiğini belirtti.

Yaşadığı o 3 ayı hiç hatırlamadığını aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

"Sürekli bir korku ve baygınlık hali vardı. Hastaneler bile bir çare bulamamıştı. Bilge Kadın Platformu bu konuda bana çok yardımcı oldu. İlk günler buraya kardeşimin kolunda geliyordum. Yavaş yavaş atlatmaya başladım. Depresyon ilaçları kullandım. Bir süre sonra doktorum bana çok çabuk iyileştiğimi söyledi. Nasıl başardığımı sordu, okuduğum kitapları söyledim. Sorunlarımız ve çözümleri mutlaka kitapların içinde. Kitaplar doktorum oldu diyebilirim. Kitap okuyarak psikolojik rahatsızlığımı yendim. Mutlaka herkes kitap okusun. Özellikle psikolojik rahatsızlığı olanlar kesinlikle okusunlar, faydasını görecekler. Bunun en canlı örneği benim."

Okuma grubunun bir diğer üyesi 45 yaşındaki 3 çocuk annesi Kadriye Yavuz da grupla komşusunun tavsiyesiyle tanıştığını ve 5 senedir toplantılara katıldığını kaydetti. Kitap okumaya başladıktan sonra sınavı kazanarak üniversiteye girdiğine dikkati çeken Yavuz, "Üniversiteye de çocuğuma örnek olması için başlamıştım. Bilge Kadın'ın desteğiyle Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdim. Her gördüğüme burayı söylüyorum ve gelmelerini tavsiye ediyorum. Kitap okumak çok farklı, sevmeyen yapamıyor. Eşimin çok hoşuna gidiyor. Keşke benim de zamanım olsa sana imreniyorum diyor." ifadelerini kullandı.

- "Tolstoy'un kitaplarını çok beğeniyorum"

Aysun Erguvan ise platform kapsamında yerli ve yabancı yazarların kitaplarını okuduklarını dile getirdi. Yabancı yazarlardan özellikle Tolstoy'un kitaplarını çok beğendiğini vurgulayan Erguvan, kitaplarla ruhunun teselli bulduğunu ifade etti.

Erguvan, "Yemek, temizlik, ev işleri bunlar biz ev hanımlarını mutlu etmiyor. Yeni kitaplar okuduğumda yeni dünyalar keşfettiğimde mutlu oluyorum. Beni bunlar mutlu ediyor. Ben mutlu olunca eşimle de çocuklarımla da daha iyi geçiniyorum." düşüncelerini aktardı.

- Gelini ile kitap okumaya gidiyor

Kafiye Nişancı ise ev hanımı olduğunu ve 5 yıldır kitap okuma etkinliğine katıldığını belirtti.

"Bilge Kadın Platformu"nun hayatında çok şey değiştirdiğini söyleyen Nişancı, şunları kaydetti:

"Normalde evde işlerimle uğraşırdım. Dışarıya sadece alışveriş ve davetler için çıkardık. Kitap okumaya başladıktan sonra dışarıda da bir dünya olduğunu öğrendim. Aslında kendime hiç vakit ayırmadığımı fark ettim. Kısacası kendimi keşfettim. Artık gelinimle birlikte gelmeye başladık. Ben gelemesem de gelinimin mutlaka gelmesini istiyorum. Ben dünyayı o dört duvar arasında bildiğimi fark edince hayatımın aslında ne kadar da yarım geçtiğini anladım. Gelinimin öyle olmasını istemiyorum. Dışarıdaki hayatı da bilsin. Kendine de vakit ayırmayı da öğrensin. Kendisi için de yaşamayı öğrenmesini istiyorum."

Gelin Esengül Nişancı da kitap okuma etkinliğine kaynanasının tavsiyesi ile ilk kez katıldığını aktardı. Çok güzel bir ortamla karşılaştığına dikkati çeken Nişancı, "Çok değişik duygular yaşıyorum. Ev hanımlarının böyle kitap okuduğunu ve ardından da yorum yaptığını görmek çok güzel bir şey. Artık bundan sonra ben de buraya devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Yorumlar