Babalarının izinden yürüyorlar

- Çocuk yaşta babalarının sırtında antrenmana giderek güreşle tanışan Cenk ve Kansu İldem kardeşler, devraldıkları bayrağı başarıyla taşıyor - Olimpiyat madalyalı milli güreşçi Cenk İldem: - "Güreşin içinde doğmuş gibi olduk. Doğal olarak güreşin dışında başka bir şey tercih etmem mümkün değildi" - Eski milli güreşçi baba Hüseyin İldem: - "Cenk'in 2,5 yaşında oğlu var. Torunuma güreş mayosu yaptırdım. İnşallah, güreş tutkumuz 3 kuşak devam eder"

Google Haberlere Abone ol
Babalarının izinden yürüyorlar


ANKARA (AA) - HALİL İBRAHİM AVŞAR - Babalarının sırtında antrenmana giderek güreşle tanışan Cenk ve Kansu İldem kardeşler, eski dünya şampiyonu babalarının izinden gidiyor.

Eski milli sporcu Hüseyin İldem'in oğulları Cenk ve Kansu kardeşler, adeta "güreşin içine doğdu". Çocuk yaşta arkadaşları oyun oynarken, onlar gençlerde dünya şampiyonluğu bulunan babalarıyla mindere çıktı.

Babaları gibi güreşçi olan milli kardeşlerden 31 yaşındaki Cenk, beden eğitimi öğretmenliği de yapıyor. Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olan 26 yaşındaki Kansu ise yüksek lisans eğitimi sürdürerek, akademik kariyer yolunda ilerliyor.

Kardeşlerden olimpiyat madalyalı güreşçi Cenk İldem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyon güreşçilerin ellerinde büyüdüğünü söyledi.

"Babamın sırtında antrenmana giderdik." diyen milli sporcu, "Güreşin içinde doğmuş gibi olduk. Doğal olarak güreşin dışında başka bir şeyi tercih etmemiz mümkün değildi." ifadelerini kullandı.

2016 Rio Olimpiyatları'nda üçüncü olan Cenk, güreşi tercih ettiği için mutlu olduğunu vurgulayarak, "Dünyaya tekrar gelsem yine güreşçi olurdum." dedi.

Babasının şu an İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da güreş koordinatörlüğü görevini yürüttüğünün bilgisini veren Cenk, "3-4 sene öncesine kadar babamla güreş antrenmanı yapıyorduk. Son zamanlarda yöneticilik görevine geçince fazla mindere girmedi. Bizimle başa baş güreşirdi. Şimdi daha çok torunuyla ilgileniyor. Yiğit İsmail isminde 2,5 yaşında oğlum var. Şimdiden onu yetiştirmeye başladı." diye konuştu.


- "Babamın hayal ettiği tüm madalyaları aldım"


İstanbul'da beden eğitimi öğretmenliği de yapan Cenk, babasının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Gençken babam maçlarımı izlediği zaman çok heyecanlanırdım. Ancak son 5-6 yıldır babamı görmediğimde onun eksikliğini hissediyorum. Babam orada bana güç veriyor. Herkes, babam da güreşçi olduğu için çok disiplinli bir hayatın olur diyordu. Ancak hiçbir zaman istemediğimiz bir şeyi yaptırmadı. Bize ağabey gibi davrandı."

Babalarının kendilerini "zorluklar karşısında hiçbir zaman pes etmeyin" sözüyle motive ettiğini belirten Cenk, "Babamın hayal ettiği tüm madalyaları aldım. İnşallah, olimpiyat madalyasını Tokyo'da altına çeviririz. Bayrağı bir adım daha ileri taşıdık. İnşallah, bizden sonra gelecek olanlar daha iyisini yaparlar. Aile olarak hedefimiz, üç kuşakta dünya şampiyonluğu yaşamak." şeklinde konuştu.- "Çocuklarımla gurur duyuyorum"


Baba Hüseyin İldem ise tesadüf eseri 10 yaşında güreşe başladığını anlatarak, "Çocuklarım ise benim izimden gitmeyi tercih ettiler." dedi.

Güreşçi olduğu için çocuklarını da sürekli çalışmalara götürdüğüne değinen 56 yaşındaki İldem, 2009 yılına kadar Cenk ve Kansu'nun aynı zamanda antrenörlüğünü yaptığını dile getirdi.

İldem, çocuklarıyla gurur duyduğunu vurgulayarak, "Cenk'in 2,5 yaşında oğlu var. Torunuma güreş mayosu yaptırdım. İnşallah, güreş tutkumuz 3 kuşak devam eder." ifadelerini kullandı.

Çocuklarının müsabakalarını izlerken hissettiklerini paylaşan İldem, şunları kaydetti:

"Bu işin içinden gelen biri olarak, minderde bir olumsuzluk olduğu zaman tamamen bitiyorsun. Hem hocasın, hem babasın, bir de bu işi biliyorsun. Çocuklar güreşirken canın çıkıyor, aslında sen onlardan daha çok güreşiyorsun. Başarılı olduklarında dünyalar senin oluyor. Cenk'in Rio'daki başarısında çok mutlu olduk. Olimpiyat madalyası Cenk'e nasip oldu. İnşallah, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda bu madalya altın olur. Ona göre hazırlığımızı yapıyoruz."

Yorumlar