Baba Oruç Reis nasıl öldü, hangi padişah zamanında yaşadı, eşi, çocukları, kardeşleri kim?

Baba Oruç Reis nasıl öldü, ne zaman ve nerede, hangi padişah zamanında yaşadı, eşi, çocukları, kardeşleri kim, gerçek tarihte var mıydı, ne zaman ve nerede yaşadı? Barbaros Hayrettin Paşa'nın ağabeyi Oruç Reis tarihte gerçek bir kişilikti. Peki, hakkında neler biliyoruz, nerede yaşadı, neler yaptı?

Google Haberlere Abone ol

Baba Oruç kimdir, Oruç Reis nasıl öldü, hangi padişah zamanında yaşadı, eşi, çocukları, kardeşleri kim, gerçek tarihte var mı, tarihte neler yaptı, nerelerde yaşadı, nereleri fethetti? Barbaros Hayrettin Paşa'nın neyi olur, diğer kardeşleri kimlerdir? İşte Baba Oruç kimdir, Oruç Reis nasıl öldü, hangi padişah zamanında yaşadı, eşi, çocukları, kardeşleri kim? hakkında bazı bilgiler: 

TRT 1 kanalında son günlerde yayınlanmaya başlayan "Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı" isimi diziyle birlikte Oruç Reis'in gerçek hikayesi merak konusu oldu. 

Filmde Barbaros kardeşlerin hepsine yer veriliyor. Öne çıkan isimler ise Hızır Reis ile Oruç Reis oluyor. Hızır Reis, aynı zamanda Barbaros Hayrettin'dir. Oruç Reis ise Baba Oruç olarak biliniyor.

Baba Oruç kimdir veya Oruç Reis kimdir, gerçek tarihte var mı?
Baba Oruç veya Oruç Reis (Oynayan: Engin Altan Düzyatan)

 

Oruç Reis yani Baba Oruç, 1470 veya 1474, Midilli Adası'nda doğdu. 1518, hayatını kaybeden Osmanlı denizci Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşa'nın ağabeyidir. Babası, Vardari Yâkub Ağa, 1462’de Midilli’nin fethine katılmış ve Bonova köyü kendisine tımar olarak verilmişti. Burada yerleşip evlenen Yâkub Ağa'nın İshak, Oruç, Hızır ve İlyas adını verdiği dört oğlu oldu.

Gençliğinde gemiciliği ve deniz ticaretini çok iyi öğrenen Oruç Reis, cesareti, zekası ve girişimciliği ile kısa zamanda gemi sahibi oldu. Suriye, Mısır, İskenderiye ve Trablusşam’a mal taşıyarak, oradan aldıklarını Anadolu’ya getiriyordu.

Oruç ve İlyas Reisler, bir seferinde Midilli’den Trablusşam’a giderken, Rodos Şövalyeleri'nin büyük savaş gemileriyle karşılaştılar. Çarpışmada İlyas Reis hayatını kaybetti, Oruç Reis esir oldu. Uzun uğraşılardan sonra, buradan kurtuldu. Muhtemelen üç sene esir kalan Oruç Reis, esaretten kurtulduktan sonra, bir süre Memlük Devleti hizmetinde amirallik yaptı.

Memlük emrinde uzun zaman kalmayıp, Şehzade Korkut’un verdiği on sekiz büyük savaş gemisine komutan oldu. Bunlarla, Rodos kıyılarında basılmadık yer bırakmayan Oruç Reis, ânî bir baskın sonucunda gemilerini kaybetti. Leventleriyle birlikte bu baskından kurtulduktan sonra, Şehzâde Korkut’a tekrar başvurdu. Kendisine, biri yirmi dört oturak, ikincisi yirmi iki oturak iki savaş gemisi verildi. Şehzâde Korkut’un elini öpüp, hayır duâsını aldıktan sonra Akdeniz’e açıldı.

Cezayir’de bir devlet kurmaya karar veren Oruç Reis, kısa zamanda bu toprakları ele geçirdi. İspanya Kralı Şarlken, Cezayir’e donanma gönderdiyse de, Oruç Reis’i elde ettiği yerlerden çıkaramadı. Becâye kuşatması sırasında Oruç Reis, sol kolundan ağır yaralandı ve hekimlerin tavsiyesiyle bu kolu dirsekten kesildi. Tek kolla mücadelede de şevk ve azminden hiçbir şey kaybetmeyen Oruç Reis, iyileşince derhal denize açıldı ve pek çok gemi ele geçirdi.

Oruç Reis'in 1518’de hayatını kaybettiğinde, kırk sekiz yaşında olduğu tahmin edilmektedir.


 

Yorumlar