Azerbaycan-Ermenistan son dakika gelişmeleri son durum: Şehit sayısı 71'e çıktı

Azerbaycan-Ermenistan son dakika gelişmeleri son durum: Sınırdaki çatışmalarda Azeri şehit sayısı 71'e yükseldi.

Google Haberlere Abone ol
Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında son durum

Azerbaycan-Ermenistan son durum: Azerbaycan - Ermenistan sınırında 12 Eylül Pazartesi günü gecesinden başlayan çatışmalar sonrasında şehit düşen Azeri asker sayısı 71'e yükselirken; Ermenistan tarafında da 100'den fazla ölü olduğu öğrenildi. En son Azerbaycan, Ermenistan tarafına, "ölülerinizi alabilirsiniz" mesajı göndermişti. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmalarda şehit olan asker sayısının 71'e yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık, internet sitesinde şehit isimlerinin bulunduğu listeyi güncelledi. Buna göre listede, 12 Eylül'de Ermenistan'ın provokasyonları sonucu iki ülke sınırında başlayan çatışmalarda şehit olan 71 askerin ismi yer aldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı daha önceki açıklamasında 50 askerin şehit olduğunu duyurmuştu.

ERMENİSTAN MEVZİLERİ YOK EDİLDİ

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'la sınırın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin geniş çaplı provokasyonunun ardından atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için misillemede bulundu. Azerbaycan'a ait silahlı insansız hava araçları, Ermenistan sınır hattındaki mevzileri etkisiz hale getirdi.

Azerbaycan'dan yapılana çıklamada, "400 Ermenistan askeri öldürüldü. Ermenistan'ın askeri cephaneliği yok edildi. Ermenistan'ın hava savunma sistemi imha edildi." denildi.

PAŞİNYAN: 105 ASKERİMİZ ÖLDÜ

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan sınırındaki çatışmalarda 105 Ermeni askerinin öldüğünü bildirdi.

Paşinyan, Ermenistan Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile Ermenistan sınırındaki çatışmalara ilişkin bilgi verdi.

Rusya’dan askeri yardım istediklerini belirten Paşinyan, Azerbaycan ile çatışmaların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde tartışılması için diğer ortaklarına müracaat ettiklerini söyledi.

Paşinyan, Ermenistan ordusundaki kayıplara ilişkin de bilgi paylaşarak, "Güncel verilere göre, bugüne kadar 105 asker öldü.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

PAŞİNYAN: TOPRAK VERMEYE HAZIRIM

Azerbaycan sınırındaki son çatışmalar sonrasında hem diaspora hem de savaş isteyen ülke içi muhalefetin hedefindeki Ermenistan Başbakanı Paşinyan, barış için ‘toprak vermeye’ hazır olduğunu söyledi. Hayatını kaybeden Ermeni askerleri için Paşinyan'ı sorumlu tutan binlerce kişi, meclisi basmaya çalıştı. Ermeni yönetimi gösteriler için "Beşinci kol faaliyeti" dedi.

Kasım 2020’de Azerbaycan’la imzaladığı Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması sonrası hem Ermeni diasporası hem de savaş isteyen ülke içi muhalefetinin hedefindeki Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Parlamento’da açıklama yapan Paşinyan, Azerbaycan ile barış sağlanması karşılığında ‘toprak vermeye’ hazır olduğunu söyledi. Karşıt seslere meydan okuyan Ermeni lider, Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmada 105 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ermeni ordusu 12 Eylül gecesi Kafkaslar’da gerilimi yeniden yükseltmiş, işgalden kurtarılan bölgelere 2. Karabağ Savaşı’ndan sonraki en büyük saldırı ve sabotaj girişimini gerçekleştirmişti.

‘BAŞIMA NE GELECEĞİ UMRUMDA DEĞİL’

Başkent Erivan’da meclis binası önünde toplanarak gösteriler düzenleyen muhalefete cevap veren Paşinyan “Eleştirileceğimiz, azarlanacağımız, vatan haini ilan edileceğimiz, hatta halkın bizi hükümetten bile indirebileceği bir belge imzalamayı planlıyoruz. Fakat yine de memnunuz. Çünkü bu anlaşmanın sonucunda 29 bin 800 kilometrelik Ermenistan Cumhuriyeti’nde barış ve güvenlik olacak” dedi. Barış için her türlü imzayı atmaya hazır olduğunu dile getiren Ermeni lider, “Başıma ne geleceği umurumda değil. Ben Ermenistan Cumhuriyeti’ni önemsiyorum” sözlerini sarfetti.

MECLİSİ BASMAK İSTEDİLER

Önceki gece Ermenistanlı binlerce protestocu, savaş meydanında yaşanan kayıplar üzerine Başbakan’ı istifaya davet etti. Dağlık Karabağ’daki mağlubiyetin sorumlusu olarak Paşinyan’ı sorumlu tutan göstericiler, önce Bagramyan Caddesi’nde Hain Nikol” sloganları atarak yürüyüş başlattı. Ardından, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen protestocular parlamento binasına doğru yürüdü. Ermeni zırhlı polisleri parlamento binasının önüne etten duvar örerken, birçok noktaya da polis grupları yerleştirilerek muhalif gruba müdahalede bulunuldu.

BEŞİNCİ KOL FAALİYETİ

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Gigoryan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çıkan çatışmaların karşılıklı olarak durduğunu açıkladı. İki ülke arasında ateşkes ilan edildiğini duyuran Grigoryan, “Uluslararası toplumun katılımı sayesinde 14 Eylül yerel saatle 20.00’den itibaren ateşkes konusunda anlaşmaya varmak mümkün oldu” dedi. Grigoryan açıklamasında ateşkesin yazılı olarak değil sözlü olarak ilan edildiğinin de altını çizdi. Protestolar hakkında da görüş bildiren Grigoryan, “Bu, Ermenistan devletini zayıflatmayı amaçlayan beşinci koldan bir miting. Bazı gruplar Ermenistan’ı zayıflatmaya ve çeşitli yerlerden emir almaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

RUSYA YARDIMA GELMEYİ REDDETTİ

Öte yandan savaş sonucu ağır kayıplar verdiklerini ve Rusya’dan askeri yardım istediklerini belirten Paşinyan, Azerbaycan ile çatışmaların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tartışılması için diğer ortaklarına müracaat ettiklerini söyledi. Rus basınında yer alan haberlere göre ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz konusu talebi reddetti. Kommersant’ın haberine göre, KGAÖ komutanlığının başkanı Rus general Anatoli Sidorov, örgütün Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın barışçıl bir şekilde çözülmesini umduğunu ve asker yollamayı düşünmediğini açıkladı.

ERMENİSTAN KARIŞTI, PAŞİNYAN'IN İSTİFASI İSTENİYOR

Ermenistan'ın provokasyonu sonucu Azerbaycan'la cephe hattında yaşanan ve kayıplar verilen çatışmanın ardından Başbakan Nikol Paşinyan karşıtı protestocular, hükümetin istifası için başkent Erivan’daki meclis binası önünde toplandı.

Ermenistan'daki NEWS.am haber ajansında yer alan habere göre, 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı'nda hayatını kaybedenlerin yakınları gündüz saatlerinde meclis önünde toplandı ve Başbakan Nikol Paşinyan'a tepki gösterdi.

Protestocular Paşinyan'a güvenoyu verilmemesini isteyerek hükümetin istifasını talep etti.

Ermenistan polisi, protestocuları önlemek için meclis girişindeki sokağı trafiğe kapattı.

Gün içinde yaşanan gerginliğin ardından akşam saatlerinden itibaren meclis önündeki gösterici sayısı arttı.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde, protestocular önünde toplandıkları meclis binasının kapılarını kırmaya çalıştığı görüldü.

Görüntülerde, Başbakan Nikol Paşinyan’a slogan atarak istifa çağrısı yapan protestocuların, polis bariyerini aşmaya çalışması yer alıyor.

Paylaşımlarda, Paşinyan'ın dün mecliste yaptığı konuşmasındaki Azerbaycan'la barış anlaşması imzalamak istediği şeklindeki ifadelere göstericilerin tepki gösterdiği belirtiliyor.

Göstericiler salı günü de Parlamento binasının dışında protesto düzenlemişti.

 "GÜNCEL VERİLERE GÖRE, BUGÜNE KADAR 105 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ"

Bugün Ermenistan Parlamentosunda konuşma yapan Paşinyan, Azerbaycan ile Ermenistan sınırındaki çatışmalara ilişkin, Rusya’dan askeri yardım istediklerini belirtmişti.

Paşinyan, Azerbaycan ile çatışmaların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde tartışılması için diğer ortaklarına müracaat ettiklerini dile getirmişti.

Paşinyan, Ermenistan ordusundaki kayıplara ilişkin de bilgi paylaşarak, "Güncel verilere göre, bugüne kadar 105 asker öldü.” ifadesini kullanmıştı.

Azerbaycan, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

BAKAN AKAR AZERİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefonda görüşerek, Azerbaycan-Ermenistan arasında devam eden çatışmalardaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Azerbaycan-Ermenistan son dakika gelişmeleri son durum: Şehit sayısı 71'e çıktı
Bakan Akar, Azeri mevkidaşıyla gördüştü

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Akar, görüşmede Türkiye ve Azerbaycan'ın "İki devlet, tek millet" olduğunu, Türkiye'nin güçlü bir şekilde Azerbaycan Türkü kardeşlerinin yanında durmaya devam edeceğini ifade ederek, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

Akar, ayrıca, Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun 104'üncü yıl dönümü dolayısıyla Orgeneral Hasanov'u tebrik ederek, kardeş Azerbaycan halkının bu özel ve anlamlı gününü kutladığını belirtti.

ÇATIŞMALAR NASIL BAŞLADI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan ordusunun sınırın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.

Azerbaycan ordusunun sınırdaki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alınmıştı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için misillemede bulunmuş, Ermeni birliklere ağır kayıplar verdirilmişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, çatışmalarda 105 Ermeni askerin öldüğünü açıklamış, Azerbaycan da Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu bildirmişti.


 

Yorumlar