Ayten Boyner neden öldü, hastalığı var mıydı Cem Boyner'in neyi olur?

Boyner ailesinin acı günü: Ayten Boyner 88 yaşında hayatını kaybetti. Peki, Ayten Boyner neden öldü, hastalığı var mıydı?

Google Haberlere Abone ol

Boyner Grubu’nun kurucusu Osman Boyner’in (95) eşi Ayten Boyner 88 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süre önce koronavirüs tedavisi gören Ayten Boyner’in, geçirdiği beyin kanaması sonrası hayatını kaybetti öğrenildi.

Aynı zamanda Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in da annesi olan Ayten Boyner, koronavirüs tedavisi sonrası taburcu edilmişti. Zorlu bir hastalığı atlatıp evine dönen anne Boyner, taburcu olduktan kısa süre sonra evinde beyin kanaması geçirdi.

Hızla Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne kaldırılan Ayten Boyner, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak dün yaşamını yitirdi. Ayten Boyner, kılınacak cenaze namazı sonrası bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

OSMAN BOYNER KİMDİR?

Osman Boyner, 1926 yılında Kastamonu ilinin Tosya ilçesinde dünyaya geldi. Babası Osman Feyzi Boyner’dir. Hasan Boyner, Fazıl Boyner, Güzide Boyner kardeşleridir. İstanbul’da Sultanahmet Ticaret Lisesi'nin ardından Yüksek Ticaret Okulu'nu tamamladı. 

Ali Osman Boyner, 1952 yılında Ahmet Sadıkoğlu, Hasan Boyner ve Fazıl Boyner ile birlikte Altınyıldız'ı kurdu. Bugün bir Boyner Holdingkuruluşu olan Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş., 26 Ocak 1952 yılında 1,5 milyon lira sermaye ile kuruldu. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olma hedefiyle kurulan şirket ilk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirdi.

60'lı yılların sonunda Türkiye'de olmayanı gerçekleştirmek amacıyla hazır giyim sektörüne girmek üzere çalışmalarına başladı. Uzun süren araştırmalar sonunda, modacı arkadaşı Kerim Kerimol ve İtalyan modaevi sahibi Silvano Corsini'nin işbirliğiyle Beymen'in ilk tohumlarını attı. Beymen'in, kendi etiketiyle ürünlerini sunduğu ilk mağazası 1971 yılında İstanbul Şişli'de açıldı. Büyük ilgi gören erkek koleksiyonuna daha sonra kadın koleksiyonu ve 1985 yılında spor giyim anlayışına farklı bir boyut getiren Beymen Club koleksiyonu eklendi.

İş adamı kimliğinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilinciyle de tanınan Osman Boyner, TÜSİAD'ın da kurucuları arasında bulundu.

Ali Osman Boyner, kurulduğu günden 2010 yılına kadar Boyner Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Eylül 2010 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Cem Boyner’e bıraktı.

Ali Osman Boyner, Ayten Boyner ile evlendi. Cem Boyner, adında oğlu ve Neylan Dinler adında kızı vardır.

Ayten Boyner Cem Boyner'in annesidir. 

Ali Osman Boyner de Cem Boyner'in babasıdır.

BOYNER HOLDİNG

Boyner ailesi denilince akla Boyner Holding gelir. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. ( Boyner olarak faaliyet gösteren ), ağırlıklı olarak tekstil ürünleri satan bir Türk perakende şirketi 1981 yılında kuruldu.

2013 yılında Türkiye'nin 37 ilinde 78 Boyner ve 61 YKM (Yeni Karamürsel) mağazası ile yaklaşık 5.200 kişiye istihdam sağladı. 

Deran Taşkıran, Mayıs 2014'te Boyner'ın genel müdürü olarak başka bir kadın yönetici olan Aslı Karadeniz'in yerini aldı. 

Bülent Başaran, Ekim 2016 itibarıyla Boyner Büyük Mağazacılık AŞ'nin yeni CEO'sudur.

Yorumlar