Avusturya göçmenlere karşı Yunanistan'a askeri destek gönderdi

Yunanistan'ın göçmenlere karşı takındığı insanlık dışı muameleye Avrupa Birliği ülkelerinden tepki yerine destekler gelmeye devam ediyor. Avusturya, Yunanistan'ın göçmenlere karşı kullanması için asker takviyesi yaptı

Google Haberlere Abone ol

Yunanistan'ın göçmenlere karşı savaş pozisyonunu andıran tavrına Avrupa Birliği'nden tepki gelmesi beklenirken tam tersi durumlar yaşanıyor. Önce Güney Kıbrıs Rum kesimi ardından da Avusturya Yunanistan'a askeri destek gönderme kararı aldı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, sığınmacıların girişlerini engellemek için Yunanistan'a finansal, askeri ve mühimmat yardımı yapılacağını söyledi. Kurz, başkent Viyana’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ilişkilerinin mükemmel seviyede ve iki ülkenin benzer zorluklar karşısında aynı yaklaşımlara sahip olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın Avrupa Birliğinin (AB) dış sınırlarını korumak için her şeyi yaptığını belirten Kurz, AB’nin sığınmacıları ülkesine almak istemeyen Yunanistan'ın yanında yer almasının memnun edici olduğunu dile getirdi.

Kurz, Avusturya’nın AB sınırlarını korumak için bu ülkeye destek olacağını, Avrupa Dış Sınırlar Ajansı (Frontex) bünyesinde yer alan Avusturyalı görevlilerin Yunanistan’a destek için görevlendirildiğini ifade etti.

Yunanistan’a yapılacak ekipman ve personel desteğine de değinen Kurz, "Yunan polisinin sınırları korumasına en iyi şekilde destek olabilmek için özel bir askeri birimin yanı sıra bir zırhlı araç, insansız hava aracı ve çeşitli ekipmanlar göndermeye dün itibarıyla karar verdik." şeklinde konuştu.

Kurz ayrıca, Yunanistan’da bulunan sığınmacılara yönelik 1 milyon avro finansal yardımın da yapılacağını dile getirdi.

GÜNEY KIBRIS DA ASKER GÖNDERMİŞTİ

Öte yandan Avusturya'nın aldığı karar benzer bir kararı da Güney Kıbrıs Rum Kesimi almıştı. Rum Kesimi, Yunanistan sınırında görevlendirilmek üzere askeri birlikler göndermişti.

ERDOĞAN'DAN YUNANİSTAN'A: KAPILARI AÇ KURTUL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın göçmenlere karşı takındığı tavrı sert bir dille eleştirerek, kapıları açmasını istemişti. Erdoğan, Yunanistan'a hitaben yaptığı çağrıda, "Ey Yunanistan bu insanlar sende kalmayacak, senden gelip geçecek Avrupa'nın başka ülkesinde kalacak. Neden rahatsız oluyorsun? Ey Yunanistan sana sesleniyorum, sen de kapılarını aç, yükten kurtul. Gitsinler diğer Avrupa ülkelerine. Kapımıza dayanan 1.5 milyon mülteci var. Geçici de olsa bir ateşkes imzaladık. Temennim odur ki bu burada kalır." demişti.

Yorumlar