Avrupalı petrol şirketlerinin üretim maliyeti düştü

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten, Avrupalı petrol şirketlerinin ham petrol üretim maliyetlerinin düştüğü...

Google Haberlere Abone ol
Avrupalı petrol şirketlerinin üretim maliyeti düştü

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten, Avrupalı petrol şirketlerinin ham petrol üretim maliyetlerinin düştüğü bildirildi.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl Avrupalı petrol firmalarının ham petrol üretim maliyetlerinin, bir önceki seneye göre yüzde 13 azaldığı belirtildi.

Açıklamada, İngiliz BP, Hollandalı-İngiliz Shell, Fransız Total ve İtalyan Eni'nin arama, üretim ve diğer maliyet harcamaları dahil toplam maliyetlerinin 2014'te varil başına 71 dolar iken, 2015'te 62 dolara düştüğü kaydedildi.

Söz konusu şirketlerin bütünleşik yapısının düşük petrol fiyatlarına karşı direnç sağladığına dikkat çekilen açıklamada, bu firmaların, diğer petrol şirketlerine kıyasla, karlarında daha az düşüş görüldüğü ve yatırım harcamalarında daha az kesinti yaptıkları vurgulandı.

Açıklamada, düşük petrol fiyatlarının sürdürülebilir olmadığı ifade edilirken, maliyetleri yüksek firmaların zaman içinde yatırımlarının ve üretimlerinin azalarak dünya genelinde arz fazlasını azaltacağı ve bunun petrol fiyatlarında artışa neden olacağı yorumunda bulunuldu.

Küresel ham petrol talebinin düşük olması ve dünya genelinde üretimin yüksek kalması nedeniyle petrol fiyatları Haziran 2014'te varil başına 115 dolardan, Ocak 2016'da 30 doların altına düşmüştü.

Ancak, düşük fiyatlar nedeniyle yatırımlarında kesintiye giden birçok firmanın üretim seviyelerindeki azalma nedeniyle, ham petrolün varil fiyatı 45 dolara kadar çıktı.


Yorumlar