Avrupa'daki Türklerin dönüşü için süre verildi

Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için Salı gününe kadar süre verildi. Salı gününe kadar dönüş yapmayanlar bir daha dönemeyecekler.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele kapsamında aldığı Avrupa'dan "uçuş yasağı" kararı gurbette yaşayan Türkler konusunu gündeme getirmişti. Avrupa'da 9 ülkeye uçuş yasağı konmuştu. Bu ülkelerde bulunan Türklerin durumu ise endişe kaynağı olmuştu. Dışişleri Bakanlığı bu ülkelerde yaşayan Türkler için bir imkan tanıma kararı aldı. Buna göre Salı günü akşam saatine kadar dönüş yapmak isteyenlere süre verildi.

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, uçuş yasağı kararı alınan 9 Avrupa ülkesindeki Türk öğrenci ve turistlerin, 17 Mart saat 24.00'e kadar Türkiye'ye dönüş yapabilecekleri bildirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dün uçuş yasağı tedbiri kararı alınan 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türk vatandaşı öğrenci ve turistlerimiz, 17 Mart 2020 saat 24.00'e kadar (TSİ) ülkemize dönüş yapabilecek." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın katılımıyla dün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşların, bugün sabah 08.00'den itibaren 17 Nisan'a kadar durdurulması kararı alınmıştı.

Yorumlar