Avrupa'da sanayinin çarkları temmuzda yavaşladı

- Sanayi üretimi, temmuz ayında bir önceki aya kıyasla Avro Bölgesi'nde yüzde 0,8, Avrupa Birliği'nde ise yüzde 0,7 geriledi

Google Haberlere Abone ol
Avrupa'da sanayinin çarkları temmuzda yavaşladı

FRANKFURT (AA) - Sanayi üretimi, bu yılın temmuz ayında bir önceki aya kıyasla Avro Bölgesi'nde yüzde 0,8, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,7 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi, temmuz ayında haziran ayına göre yüzde 0,8, 2017’nin temmuz ayı ile kıyaslandığında yüzde 0,1 azalış gösterdi.

Sanayi üretimi, piyasalardaki aylık yüzde 0,5’lik azalış ve yıllık yüzde 1’lik artış beklentisini karşılamadı.


-En fazla azalış Malta'da


28 ülkeden oluşan AB’de ise sanayi üretimi, temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 azaldı. 2017 yılının aynı ayına göre ise yüzde 0,8 yükseldi.

Verinin mevcut olduğu AB ülkeleri içinde, sanayi üretiminde bir önceki aya kıyasla en fazla azalış yüzde 6,3’le Malta’da, en fazla artış da yüzde 3,6 ile Danimarka’da kaydedildi.

2017 yılının temmuz ayına göre ise AB'de sanayi üretimi en fazla artan ülke yüzde 7,9’la Polonya olurken, en fazla azalış yüzde 6,4’le Malta’da gerçekleşti.

Yorumlar