ATM'deki açığı fark edip yüzbinlerce lira çaldılar

Diyarbakır'da para çekme makinesindeki yazılım açığını fark eden bir grup arkadaş, bu yöntemler yüzbinlerce lira para çaldı.

Google Haberlere Abone ol

Diyarbakır kent merkezinde bankanın iki ATM'sine para saymaya gelen görevliler, birinin haznesindeki parada eksik olduğunu tespit etti. Diğer ATM'de yapılan incelemede de aynı eksik olduğunu anlayan banka görevlileri inceleme başlattı. Başka bankaların kartlarıyla para çekildiği sırada 'iptal' tuşuna basıldığı, ATM para verdiği halde hesapta eksilme olmadığı belirlendi. Banka görevlileri, yazılımdaki bu açıkla 10 günde 625 bin 440 TL'lik işlem yapıldığını tespit etti.

Yöntemin tespit edilmesinin ardından banka yetkilileri, durumu polise haber verdi. Banka görevlileri ile koordineli çalışma yürüten polisr, ATM'lerin güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı. İncelemede, paraların 2 ATM'den çekildiği tespit edildi.

Bu sırada banka çalışanları, ATM'lerin birinden 2 kişinin aynı yöntemle para çekmeye çalıştığını saptadı. İhbar üzerine ATM'ye giden polis, 2 kişiyi başkasına ait kartla işlem yaptığı sırada yakaladı. Gözaltına alınan A.K. ve Z.B., sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Şüphelilerin üzerinden çıkan ve ATM'de işlem yapılan kartın M.A.A.'ya ait olduğu ortaya çıktı. Polisin yaptığı araştırmada, aynı yöntemle bu kartın kullanılarak 11 bin 500 TL'nin çekildiği belirlendi. Bunun üzerine kart sahibi de gözaltına alındı.

Polisin görüntüleri incelemesi sonucu aynı yöntemle para çeken S.B. de yakalandı. 10 günde ATM'deki açığı kullanarak elde ettiği paralar ile otomobil aldığı belirlenen S.B.'nin aracına mahkeme kararıyla el koyuldu. S.B.'nin, otomobil için yakınlarına, "Bitcoin'den para kazandım. O parayla da araba aldım" dediği ortaya çıktı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden A.K. ve S.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kartların sahipleri Z.B. ve M.A.A. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Öte yandan olayın ardından araştırma yapan banka yetkilileri, sorunun yazılım hatasından kaynaklandığını açıklarken, yapılan çalışmalar sonucu yazılım hatasının düzeltildiği öğrenildi.


 

ATM

Yorumlar