Atatürk'ün gezi teknesi "Acar" müze oldu

- Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yılını doldurduktan sonra Çanakkale'deki Deniz Müzesi Komutanlığına gönderilen Atatürk'ün gezi teknesi "TCG Acar" burada oluşturulan özel alanda müze gemi olarak sergilenmeye başlandı

Google Haberlere Abone ol
Atatürk'ün gezi teknesi "Acar" müze oldu

ÇANAKKALE (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir dönem gezi teknesi olarak da kullandığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yılını dolduran "TCG Acar" gemisi, müze oldu.

Almanya'da 1937 yılında inşa edilen 27 metre uzunluğunda ve 65 ton ağırlığındaki, Atatürk'ün gezi teknesi olarak kullandığı "TCG Acar", Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yılını doldurması üzerine hizmet dışına ayrıldı. Gemi bunun ardından geçen yıl temmuz ayında Çanakkale'deki Deniz Müzesi Komutanlığına getirildi.

Müze bahçesinde özel olarak hazırlanan kaide üzerine vinç yardımıyla oturtulan gemi, burada kapsamlı olarak bakım ve onarıma tabi tutuldu.

Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Konferans Salonu'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Çanakkale Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay Cem Edip Avcı, proje dahilinde müzelerine kazandırılan Acar'a ev sahipliği yapacakları için mutlu olduklarını söyledi.

Avcı, müze gemiye dönüştürülen Acar'ın Çanakkale'ye geliş süresiyle ilgili olarak katılımcılara bilgi verdi.

Konuşmanın ardından gemiye ilişkin hazırlanan sunum izlendi.

Daha sonra, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım ile Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül tarafından müze geminin açılışı yapıldı.

Katılımcılar, açılıştan sonra gemiyi inceleyerek müze yetkililerinden bilgi aldı.

Yorumlar