Askerlik süresi uzadı mı? 12 aya çıkacak mı? 2023 yılı askerlik süresi ne kadar?

Askerlik süresinin 2023 yılında uzadığına yönelik iddialar son birkaç gündür sosyal medyada hızla yayılıyor. Askerlik uzadı mı sorusunun cevabını merakla öğrenmek isteyen binlerce genç, iddianın kaynağını ve işin aslını öğrenmek istiyor ve soruyor: Askerlik süresi 2023 yılında kaç ay olacak?

Google Haberlere Abone ol
Askerlik süresi uzadı mı? 2023 yılı askerlik?

Askerlik süresi uzadı mı sorusunun kaynağını merak edenler için bizler de bir araştırma yaptık. 2023 yılında askerlik kaç ay olacak, gençleri bekleyen yeni bir süre değişimi söz konusu mu?

ASKERLİK UZADI MI, 12 AYA ÇIKACAK MI?

Askerlik süresinin uzadığına yönelik ortaya atılan iddiaların tamamı asılsızdır. 2023 yılında askerlik süresinin uzadığına yönelik sosyal medya başta olmak üzere bazı platformlarda dolaşan iddialar aslında yanlış bir anlaşılmadan kaynaklanıyor.

Yanlış anlaşılmanın kaynağı da yine her zaman olduğu gibi haberlerine daha fazla tık almak isteyen bazı haber sitelerinin attığı "yanıltıcı başlıklar"dır. Evet son günlerde bir "askerlik uzadı" haberi yapıldı. Ancak bu haberin Türkiye ile bir ilgisi yok. 

Askerlik süresinin uzatıldığı ülke Tayvan'dır. Tayvan ile ilgili haberi Türkiyeymiş gibi verme gafletine düşen haber siteleri nedeniyle binlerce genç stres altına girmiş durumda. 

Haberin aslı şöyle: Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen ülkede tüm erkekler için zorunlu askerlik süresinin 4 aydan 1 yıla çıkarıldığını açıkladı. Karar 2024'te yürürlüğe girecek.

Çin’in artan askeri baskısı karşısında adada, savaş eğitimi ve sivil savunma dahil yeni önlemler alınıyor.

Zorunlu askerlik süresince atış talimi yapılacak ve ABD ordusunun da kullandığı savaş eğitimleri verilecek.

Askerler, Stinger uçaksavar füzeleri ve tanksavar füzeleri de dahil daha güçlü silahların kullanabilmeleri için eğitilecek.

Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen, "Yeterince güçlü olduğu sürece Tayvan tüm dünyada demokrasinin ve özgürlüğün sembolü olacak. Savaş alanına dönüşmeyecek" dedi.

Zorunlu Askerlik süresinin uzatılmsı kararını çok zor aldıklarını vurgulayan Tsai Ing-Wen, "Barış istiyoruz ancak kendimizi savunabilmeliyiz" diye konuştu.

Tsai, mevcut askeri sistemin, özellikle adaya hemen saldırı düzenlemesi halinde, Çin'le başa çıkmak için yetersiz olduğunu söyledi.

Çin Pazar günü Tayvan çevresindeki denizlerde ve hava sahasında, büyük bir askeri tatbikata başlamıştı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, tatbikata 71 uçağın ve yedi savaş gemisinin dahil olduğunu, silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) kullanıldığını açıklamıştı.

Ayrıca 43 Çin savaş uçağının, Tayvan Boğazı'nın iki ülke arasında fiili sınır sayılan orta hattını geçtiği duyurulmuştu.

Çin ordusunun açıklamasında ise saldırı tatbikatının, "Tayvan ve ABD'nın provokasyonlarına yanıt amacıyla" yapıldığı belirtilmişti.

Yorumlar