Aşı olmayanlara kısıtlama geliyor

Aşı olmayanlara yönelik Avrupa'da alınan kısıtlama kararlarına benzer kararın Türkiye'de de çıkması an meselesi oldu. Çünkü bütün çağrılara rağmen hala aşı yaptırmayanlar var. Bu da yeni vaka sayılarının hızla artmasına neden oluyor. Bilim kurulu konuyu gündemine aldı.

Google Haberlere Abone ol

Aşı olmayanlara kısıtlama konusu Türkiye'de de gündeme alınmaya başladı. Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanan aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalara benzer kısıtlamaların Türkiye'de de alınması gündemde. Konuyla ilgili Bilim Kurulu toplantısında karar alınması bekleniyor. Alınacak karar kapsamında aşı olmayanlara kısıtlama getirilmesi, kafe, restoran ve benzeri topul kullanım alanlarına giriş yasağı; AVM ve toplu etkinliklere giriş kısıtlaması uygulanması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yarın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir araya gelecek. Toplantının ana gündem maddeleri; aşı yaşının 12'ye düşürülmesi ve aşı yaptırmayanlara karşı kısıtlama getirilip getirilmeyeceği olacak. Bakan Koca, toplantının ardından tavsiye kararlarını açıklayacak.
Son günlerde vaka sayılarındaki artışın ardından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yarın toplanma kararı aldı.

Kritik toplantının ana gündem maddelerinden ilki, aşılama yaşının düşürülmesi olacak. Bugün 18 yaşa kadar uygulanan aşılama programında yeni bir safhaya geçilmesi planlanıyor. Delta varyantının hızla yayılmasına karşı aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi toplantıda konuşulacak.

Toplantının ikinci gündem maddesi ise 2 doz aşı yaptırmayanlara karşı uygulanacak kısıtlamalar olacak. Söz konusu kısıtlama tavsiyesi önceki Bilim Kurulu toplantısında masaya gelmiş ancak sıcak bakılmamıştı. Bilim Kurulu üyeleri, insanların gönüllülük esasına göre aşı yaptırmasının daha doğru olduğu yönünde görüş belirtiyor.

Bakan Koca, Bilim Kurulu'nda alınan tavsiye kararlarını canlı yayında açıklaması bekleniyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), geçtiğimiz günlerde Delta varyantının riskine dikkat çekerek 12 yaş ve üzerinin aşı takvimine dahil edilmesi gerektiğini belirtmişti.


 

Yorumlar