Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merakla beklenirken yüzde 30 zam yapılması yönündeki ihtimaller kuvvetlendi. Peki, asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa tablo nasıl olur, brüt ve net asgari ücret ne kadar olur?

Google Haberlere Abone ol

Milyonlarca asgari ücretli ve iş veren ile ücretleri asgari ücrete göre belirlenen çalışanların gözü kulağı gelecek zam haberinde. Asgari ücret zammının ne kadar olacağı yönünde birçok iddia ve tahmin bulunuyor. İddiaların bazıları çok yüksek miktarlardan söz ederken, bazıları ise enflasyon oranında veya biraz daha üzerinde zam yapılacağını öngörüyor. Ancak şu ana kadtar en güçlü tahmin ise zammın enflasyonun biraz üzerinde olacağı yönünde.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Normalde 4 kez toplanan komisyon aralık ayının sonunda nihai kararını veriyordu. Ancak bu yıl önceki senelerden farklı olacak. Görüşmelerin 1-2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

YÜZDE 30'LUK ZAM İHTİMALİ GÜÇLENDİ

Görüşmelere kısa bir süre kala zamma ilişkin oranlar da ortaya atılmaya başlandı. Görüşmelerde enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.31. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, işçinin enflasyona ezdirilmeyeceğine vurgu yapılıyor. Enflasyon rakamının üstüne refah payı da eklenecek. Buradan yola çıkarsak zammın yüzde 25-30 civarında olması bekleniyor. Ancak son dönemdeki gelişmeler yüzde 30'luk zam ihtimalini daha da güçlendiriyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa brüt asgari ücretin 4.650 TL'ye, net asgari ücretin ise 3.673 TL'ye çıkması bekleniyor.

AGİ'YE DE ZAM GELECEK

Asgari ücretle birlikte, çalışanların medeni hali, çocuk sayısı, eşinin çalışıp çalışmadığı gibi kriterlere göre belirlenen Agi'ye de zam gelecek.

Yüzde 30'luk zamma göre AGİ şöyle olacak:

Bekar bir işçi için, 268 liradan 348 liraya

Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz işçi için, 322 liradan 419 liraya

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu işçi için, 362 liradan 471 liraya

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu işçi için, 402 liradan 523 liraya

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu işçi için, 456 liradan 592 liraya

Evli eşi çalışmayan 4-5 çocuklu işçi için, 456 liradan 593 liraya yükselecek.


 

Yorumlar