Asgari ücret desteği doğrudan işçiye verilecek

Milyonların merakla beklediği asgari ücretle ilgili tartışmalar devam ederken; ortaya yeni yeni iddialar çıkıyor. Bunlardan biri de asgari ücretin mesleklere göre belirleneceği iddiası oldu. Öte yandan Bakan Bilgin, asgari ücret desteğinin artık doğrudan işçiye verileceğinin müjdesini verdi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den 2022 asgari ücret açıklaması geldi. Bakan Bilgin, "İlk veriler asgari ücrette uzlaşacağımız yönünde. Destek doğrudan işçiye verilecek, işverenin hesabına yatmayacak" dedi.

MESLEĞE GÖRE ASGARİ ÜCRET BELİRLENECEK

Asgari ücret 2022 yılında ne kadar olacak sorusu cevap bulmayı beklerken, karar öncesinde çeşitli iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de asgari ücretin yapılan işe göre kategorize edilerek yeniden düzenlemesi iddiası oldu.

Türkiye Gazetesinin haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, asgari ücret ile ilgili farklı sektörlerdeki işçi, işveren, yönetici, esnaf gibi kesimlerle yaptığı anket çalışması tamamlandı.

Yaklaşık 2.500 kişi ile yapılan bu çalışma ile kamuoyu beklentileri tespit edildi. Bakanlığın asgari ücret hazırlıkları çerçevesinde önceki yıllardan farklı olarak sektörlere göre kademeli bir ücretin belirlenmesi önerisini gündeme aldığı belirtiliyor.

Standart asgari ücret için işveren kesiminin 3.500 lirayı kabul ettiği, hükûmetin bu rakamın üzerine çıkılması için temasları sürdürdüğü, özellikle riskli mesleklerde standart asgari ücretin üzerinde bir rakamın belirleneceği kaydedildi. Asgari ücretten verginin kaldırılması tartışmaları ise hükûmet cephesinde destek bulmadı.

Asgari ücretli için işverene verilen 75 liralık prim desteğinin artırılması konusunda da hazırlık yapıldığı ifade edildi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in, katıldığı toplantılarda vergi kesintisinin kaldırılması önerilerine "Bu tartışmalar doğru değil, mümkün de değil. Bu kesintilerle çalışanların sağlık harcamaları, sosyal güvenlik giderleri karşılanıyor” dediği öğrenildi.

3600 EK GÖSTERGEYE YENİ TANIM

Öte yandan, Bakan Bilgin’in ocakta Meclis’e getirileceğini açıkladığı 3600 ek gösterge düzenlemesi için alternatifli taslaklar üzerinde çalışma yapıldığı belirtildi.

3600 ek gösterge konusunda lise-üniversite mezunu çalışan ayrımına gidileceği öğrenildi.

Yapılan toplantılarda “Lise mezunu ile üniversite mezunları aynı göstergeden maaş alamazlar. Genel bir düzenleme yapılması doğru olmaz” görüşü ön plana çıktı.

Ek gösterge konusunda yeni bir tanımlamaya gidileceği ifade ediliyor. Bu arada emekli maaşlarındaki artış konusunda yapılan çalışmalarda da iki farklı öneri tartışılıyor.

Buna göre maaşı 2 bin veya 2.500 liranın altında olanlara seyyanen zam yapılmasının yanı sıra, asgari ücrette olduğu gibi enflasyonun üzerinde bir artışa gidilmesi formülü masada yer alıyor.


 

Yorumlar