Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Lübnan'da

- Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt: "Arap devletleri Lübnan'ı anlıyor ve ülkenin herhangi bir çatışmanın etkisi altına girmesini istemiyor"

Google Haberlere Abone ol

BEYRUT (AA) - Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Arap devletlerinin Lübnan'ın pozisyonunu anladığını ve ülkenin bölgesel bir gerilimin etkisi altına girmesini istemediklerini söyledi.

Arap Birliği'nin dün Mısır'ın başkenti Kahire'de dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda "Hizbullah'ın terörist organizasyon" ilan edilmesinin ardından, Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen Ebu Gayt, Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'nda basına yaptığı açıklamada, "Arap devletleri Lübnan'ı anlıyor ve ülkenin herhangi bir çatışmanın etkisi altına girmesini istemiyor." diye konuştu.

Daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'ndaki (ESCWA) "Arap Ülkeleri Bölgesel Koordinasyon Mekanizması" toplantısına geçen Ebu Gayt, burada yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin iki yıl önce de Hizbullah'ı terörist organizasyon ilan ettiğini hatırlattı.

Ebu Gayt, "Bu yeni bir durum değil. Arap Birliği daha önce de benzer bir karar almıştı." ifadelerini kullandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt'ın, Lübnan'daki temaslarına yarın da devam etmesi bekleniyor.

- Hizbullah'ın terör örgütü ilan edilmesi

Kahire'de dün düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı sonuç bildirisinde Hizbullah terörist organizasyon olarak ilan edilmiş, Lübnan ise karara itiraz etmişti.

Ebu Gayt, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, "Arap dışişleri bakanları toplantısının sonuç bildirisinin Hizbullah'ın bir terör örgütü olduğuna işaret ettiğini" söylemişti.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 2 Mart 2016'da yaptığı yazılı açıklamayla Lübnan merkezli Hizbullah, tüm yöneticileri, ve bağlı örgütleri terörist organizasyon olarak ilan etmiş aynı gün içinde Arap İçişleri Bakanları Kurulu da Tunus'taki toplantısında Suriye'de yüz binlerce insanın ölümünden sorumlu olan Beşşar Esed rejimine destek vermek için buradaki iç savaşa müdahil olan Hizbullah'ı terör örgütü olarak nitelendirmişti.

Arap Birliği'nin 11 Mart 2016'da düzenlediği 145'inci Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda da Hizbullah terör örgütü ilan edilmişti. Neredeyse oy birliği ile alınan karara, Irak, Cezayir ve Lübnan ise çekince koymuştu.Yorumlar