Arakan'daki zulüm 'insanlığa karşı suç' sayılabilir

BM, Myanmar'da Arakanlılara yönelik zulmün insanlığa karşı suç kapsamına alınabileceğini açıkladı

Google Haberlere Abone ol
Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde yaşayan Rohingya Müslümanlarının mâruz kaldığı "sistematik ayrımcılık" ve insan hakları ihlallerinin insanlığa karşı suç sayılabileceğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Arakan'da yaşayan Rohingya Müslümanlarına ve diğer azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerini ortaya koyan raporunu açıkladı.

Ülkedeki varlığı reddedilen ve vatandaşlık hakları verilmeyen Rohingyaların siyasi haklarından  sağlık ve eğitimden mahrum kaldığı, zorla çalıştırıldığı, cinsel şiddete uğradığı belirtilen raporda,  "Rohingya Müslümanlarının mâruz kaldığı sistematik ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri insanlığa karşı suç sayılabilir." ifadesine yer verildi.

Raporda,120 bin Rohingya ve Kaman Müslümanlarının hala kamplarda yaşadığına ve 30 bin çocuğun okula gidemediğine dikkat çekilerek, Rohingya Müslümanlarına karşı aşırı milliyetçi Budistler tarafından sergilenen ve giderek artan nefret ve dini hoşgörüsüzlüğün endişe verici olduğu belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin ise Rohingya Müslümanları ve diğer azınlıkların mâruz kaldığı ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine son verilmesi için Myanmar Hükümeti'ne somut adımlar atması çağrısında bulundu. 

El Hüseyin, Mynamar hükümetine ihlallere yönelik bağımsız soruşyurma çağrısı yaptı.

Yorumlar