Apple'a kötü haber, AB'de tek tip şarj zorunluluğu

Apple'ın kendi şarj cihazlarının başka hiçbir cihazda kullanılmaması sorunu Avrupa Birliği tarafından resmen cezalandırıldı. Avrupa Birliği, üye ülkelerin tamamında tek tip şarj uygulamasına geçilmesi kararı aldı. Artık bütün elektronik cihazların şarj aletleri aynı olacak.

Google Haberlere Abone ol
Apple'a kötü haber, AB'de tek tip şarj zorunluluğu

Apple'ın kendi şarj cihazlarını başka cihazlara uyumlu yapmaması, kendi elektronik cihazlarının başka cihazlarla şarj edilememesini sağlaması sonunda başına dert oldu. Çünkü Avrupa Birliği tarafından alınan yeni kararla artık bütün şarj cihazları standart olmak zorunda. Bu yolla AB'de yaşayanlar büyük bir tasarruf sağlamış olacak. 

Avrupa Parlamentosu (AP), 2024 bitimine kadar üye ülkelerde satılan akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB-C şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenlemeyi onayladı.

Yeni düzenlemenin iPhone üreticisi Apple şirketini rakiplerinden çok daha fazla etkilemesi bekleniyor. Samsung ve Huawei de yeni düzenlemeden etkilenecek şirketler arasında.

Bu üç şirket AB düzenlemesinin kabul edilmesine ilişkin şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

Apple, daha önce yasanın inovasyonu olumsuz etkileyeceği ve elektronik atıkları artıracağı uyarısında bulunmuştu.

Yasayı hazırlayan AB Komisyonu, tek tip şarj kullanımıyla tüketicilerin 250 milyon euro tasarruf edeceği görüşünde.

YASA, AP’DE BÜYÜK BİR OY ÇOĞUNLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Strazburg'da gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, çeşitli elektronik cihazların USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi ve elektronik atıkları azaltmayı amaçlayan yasa tasarısı görüşüldü.

AP milletvekilleri, akıllı telefonlara tek tip şarj getirecek tasarıyı 602 "evet”, 13 "hayır" oyla kabul etti.

Yasaya göre, USB-C taşınabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi olacak.

2024 yılı sonuna kadar bütün yeni akıllı telefon, tablet, dijital kamera kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör, klavye gibi cihazlarda USB-C şarj girişi yer alacak.

Böylece tek bir şarj cihazı çeşitli elektronik cihazlarda kullanılabilecek. Tüketiciler, her yeni cihazları için kablo ve şarj aleti satın almak zorunda olmayacak.

Mevcut kablo ve şarj aletleri çeşitli cihazlarda kullanılabilecek. Cihazların hızlı şarj sistemleri de uyumlu hale getirilecek.

Düzenleme 2026 yılı ilkbaharında dizüstü bilgisayarları da kapsayacak biçimde genişleyecek. Söz konusu uygulamayla elektronik atıkların azaltılması hedefleniyor.

Yasa, AB Konseyi tarafından resmen onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.


 

Yorumlar