Apple'a kızan Elon Musk akıllı telefon sektörüne girmeyi düşünüyor

Apple'ın Twitter'a reklam vermeyi kestiğini belirten Elon Musk, akıllı telefon üretmeye başlayabileceği sinyalini verdi.

Google Haberlere Abone ol
Apple'a kızan Elon Musk sektöre girmeyi düşünüyor

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının ardından işlerin iyiye gitmediği Twitter'da birçok şirket reklam vermeyi durdurdu.

Satın alma işleminin ardından Twitter'da reklam veren 50'ye yakın büyük şirket, bu reklamları ya durdurdu ya da platformu tamamen terk etti.

Söz konusu şirketler arasında Chevrolet, Chipotle, Ford, Jeep, Volkswagen Group, Pfizer, Mondelez, Audi, General Motors, Kraft, Coca Cola, Nestle, Chanel, AT&T, CNN, Heineken, Mexican Grill, Meta, Kellogg's vb. birçok dünya devi yer alıyor. Bu kervana son olarak Apple da katıldı.

Apple'ın reklamları durdurma kararını Twitter paylaşımıyla duyuran Musk, "Apple, Twitter'da reklam vermeyi çoğunlukla durdurdu. Amerika'da ifade özgürlüğünden nefret mi ediyorlar?" dedi.

Devam paylaşımına Apple CEO'su Tim Cook'u da etiketleyen ABD'li milyarder, "Burada neler oluyor?" ifadelerini kullandı.

'APPLE, TWİTTER'I APP STORE'DAN KALDIRMAKLA TEHDİT ETTİ'

Başka bir tweet'inde Musk, "Apple ayrıca Twitter'ı App Store'dan alıkoymakla tehdit etti ancak bize nedenini söylemiyorlar" dedi.

Apple ve Google'ın uygulama mağazalarından Twitter'ı kaldırmaları haline kendi akıllı telefon markasını oluşturabileceğinin sinyalini veren milyarder girişimci, "İşin o noktaya gelmemesini istemiyorum ama evet, başka bir seçenek kalmazsa alternatif bir akıllı telefon yapabilirim” demişti.

TWİTTER'IN 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMASINA' İLİŞKİN DOSYALARI YAYIMLAYACAK

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Twitter'ın ifade özgürlüğünü kısıtlanmasına dair dosyaları, Twitter'ın kendisinde yayımlanacak. Kamuoyu, gerçekte neler olduğunu bilmeyi hak ediyor" ifadesini kullandı.

Musk'ın devralmasının ardından Twitter, aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump, kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West'in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesapları kullanıma açmıştı.

Elon Musk, 23 Kasım günü başlattığı bir ankette, “Twitter, yasaları çiğnememiş veya çok fazla istenmeyen mesaj paylaşmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplara genel bir af teklif etmeli mi?” diye sormuştu.

Ankete katılan toplam 3.1 milyon kişinin yüzde 72.4'ü 'Evet' cevabı verirken yüzde 27.6'sı ise 'Hayır' oyu kullanmıştı.

Öte yandan Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter çalışanları ile platformda nefret söylemi şikayetlerinde ciddi bir azalmaya atıfta bulunan slaytlar paylaşmıştı.

Twitter'da mavi onay rozetini 8 dolara satmasıyla eleştirilen Musk, dev şirketleri elinden kaçıran platformun para keybettiğini söylemişti.

 

Yorumlar