Antalya sokağa çıkma yasağı var mı?

Antalya'da sokağa çıkma yasağı var mı yok mu, birçok vatandaş merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok ilde, valilikler tarafından il bazında kararlar alınıyor. Alınan kararlar arsında birçok kısıtlama ve yasak bulunuyor. 

Bazı illerde günün belli saatlerinde toplu etkinlik yapmak yasak, bazı illerde tamamen toplu etkinlikler yasak. Bazı illerde ise belli bir yaş üstüne günün belli saatlerinde dışarı çıkmak yasak. 

Antalya da koronavirüs nedeniyle bazı kısıtlamaların alındığı iller arasında bulunuyor. 

Antalya Valiliği tarafından alınan en son kararda 65 yaş üstü ile ilgili kısıtlama getirildi. 

Antalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10.00 - 17.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak şartıyla sokağa çıkabilecekleri kararı alındığı bildirildi.

Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada, Kovid-19 vakalarının engellenmesine yönelik tedbirlerin görüşülmesi amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun toplandığı belirtildi.

Açıklamada, kentte bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bankalarda çalışan personel ve hizmet almak için gelen vatandaşların Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kodlarının sorgulanarak, binalara girebileceğine işaret edildi.

Toplantıda 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saatlerinin de görüşüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın, her gün 06:00-24:00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabiliyorlardı. Bu saatler 10:00-17:00 olarak değiştirildi. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasındaki işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını, aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenlerin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasın karar verildi. 65 yaş ve üzeri doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri de sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına kararlaştırıldı."

Antalya Valiliğinin açıklamasında da anlaşılacağı üzere sadece 65 yaş üstüne bir kısıtlama var. Genele bir sokağa çıkma yasağı ise yok.

 

Yorumlar