Ankara'dan Şam yönetimine uyarı: Ateşle oynamayın!

Suriye'de Türk konvoyunun yakınında hava saldırısı düzenlenmesi üzerine açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin kendi askerinin güvenliği için her türlü tedbiri almaya kararlı olduğunu belirterek, Şam yönetimine "ateşle oynamaması" uyarısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Ankara'dan Şam yönetimine uyarı: Ateşle oynamayın!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye'nin İdlib bölgesinde dün, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, bu saldırıdan sonra Rus makamlarıyla her düzeyde temaslarının sürdüğü bilgisini vererek gözlem noktalarının güvenliği için gerekeni yapacaklarını vurguladı.

Dünkü saldırının, İdlib'deki 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın bulunduğu bölgeye yönelik olduğunu belirten Çavuşoğlu, "9. Gözlem Noktası'nı başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok." dedi.

Çavuşoğlu, ABD ile varılan Suriye'de güvenli bölge mutabakatına ilişkin ise "ABD'nin ikinci Münbiç sürecini işletmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Yorumlar