Ankara Emniyeti'ndeki soruşturmada 7 tutuklama

Ayhan Bora Kaplan davasında yaşandığı ileri sürülen skandallarda adı geçen emniyet mensupları tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol
Ankara Emniyeti'ndeki soruşturmada 7 tutuklama

Ayhan Bora Kaplan davasında, firari gizli tanık Serdar Sertçelik'in "hükümete kumpas kuruluyor" iddiasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişi tutuklandı. Bu kişiler arasında açığa alınan iki emniyet müdürü ve bir komiser de yer alıyor.

GÖZALTI VE TUTUKLAMA SÜRECİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hafta içinde firari tanık Serdar Sertçelik'i yurt dışına kaçıran biri komiser 4 kişinin daha gözaltına alındığını duyurmuştu. Emniyetteki sorgulamanın ardından mevcut delil durumu nedeniyle Organize Şube Müdürü, yurt dışına çıkış yasağı tedbiriyle savcılık kararıyla serbest bırakıldı. Ancak sorgusu tamamlanan 7 kişi adliyeye sevk edildi.

SUÇLAMALAR VE MAHKEME SÜRECİ

Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren 4'ü polis 7 kişi, "yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs", "gizli kalması gereken belgeleri açıklama" ve "suçluyu kayırma" suçlamalarıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemece tutuklanan 7 kişi cezaevine gönderildi.

ORGANİZE ŞUBE MÜDÜRÜNÜN SERBEST BIRAKILMASI

Soruşturma kapsamında açığa alınan Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Şube Müdürü ve şube müdür yardımcısının da aralarında olduğu 4 emniyet görevlisi gözaltına alınmıştı. Ancak emniyetteki sorgulamanın ardından Organize Şube Müdürü, yurt dışına çıkış yasağı tedbiriyle serbest bırakıldı. Bu gelişme, soruşturmanın seyrinde önemli bir dönemeç olarak değerlendirildi.

GİZLİ TANIK İDDİALARI VE BAŞLATILAN SORUŞTURMA

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında, suç örgütünün iki numarası olan gizli tanık Serdar Sertçelik, serbest bırakıldıktan sonra yurt dışına kaçmıştı. Sertçelik, kendisine bazı siyasilerin ismini vermesi yönünde polis müdürlerinin baskı yaptığını öne sürmüş ve hükümete komplo kurulduğunu iddia etmişti. Bu iddialar üzerine soruşturma derinleştirildi ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

DİJİTAL MATERYALLERİN İNCELENMESİ

Başsavcılık, emniyet görevlileri hakkında suç için anlaşma suçlamasıyla başlatılan soruşturmada dijital materyallerin incelemesinin devam ettiğini bildirdi. Bu materyallerin incelenmesi, soruşturmanın seyrini değiştirebilecek nitelikte önemli delillerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Yorumlar