Anadolu Üniversitesi'ne 5 bin 957 yeni örgün öğrenci

- Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gündoğan: - "Üniversitemizin kaliteli eğitim vermeyi her zaman ilke edinmesi, üniversitemizin tüm olanaklarını öğrencileri için seferber ediyor olması, Eskişehir gibi güzel bir şehirde kurulu bulunması ve kampüsleri, tercih edilmesinde önemli rol oynuyor"

Google Haberlere Abone ol

ESKİŞEHİR (AA) - Anadolu Üniversitesi'nin (AÜ) 2016-2017 akademik yılı için açtığı 5 bin 994 örgün aday öğrenci kontenjanının 5 bin 957'sini doldurduğu bildirildi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, yaptığı yazılı açıklamada, AÜ'yü tercih eden adayların bin 511'inin, üniversitelerine ilk tercihleriyle geldiğini belirterek, kontenjanlarının neredeyse tamamının dolduğunu ifade etti.

Gündoğan, şunları kaydetti:

"2016-2017 akademik yılı için açtığımız 5 bin 994 örgün aday öğrenci kontenjanının 5 bin 957'si doldu. Bu durum, Anadolu Üniversitesi'nin tercih edilebilirliğinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Anadolu Üniversitesi'ne tüm programlar bazında kayıt hakkı kazanan adayların yüzde 22'sinin Eskişehir'den, kalan yüzde 78'lik kısmının ise ülkemizin diğer illerinden gelecek olmasında, üniversitemizin kaliteli eğitim vermeyi her zaman ilke edinmesinin, üniversitemizin tüm olanaklarını öğrencileri için seferber ediyor olmasının, Eskişehir gibi güzel bir şehirde kurulu bulunmasının ve kampüslerinin, önemli rol oynadığını düşünmekteyim."

- En fazla anadolu lisesi mezunları tercih etti

Prof. Dr. Gündoğan, AÜ'nün 62 programından 18'inin Türkiye genelinde ilk 10 binde yer aldığını ve bunun çok önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

Anadolu Üniversitesi'ni en fazla anadolu lisesi mezunlarının tercih ettiği bilgisini paylaşan Gündoğan, şunları kaydetti:

"Üniversitemize kayıt hakkı kazanan toplam 5 bin 957 adayın, bin 958'nin yabancı dille eğitim yapan resmi anadolu liselerinden, 864'ü özel temel liselerden, 655'i resmi liselerden, 416'sı ise anadolu öğretmen liselerinden gelmiştir. Buna göre, kayıt hakkı kazanan adayların toplamda yüzde 65,38'inin bu 4 tür liseden olması da dikkate değerdir."

Yorumlar