Ammar Jarkas kimdir, nerelidir?

Ammar Jarkas adı İstanbul Taksim'de meydana gelen bombalı saldırı sonrasında gündeme geldi. Peki, Ammar Jarkas kimdir, nerelidir?

Google Haberlere Abone ol
Ammar Jarkas kimdir, nerelidir?

Ammar Jarkas kimdir, nerelidir, neden gündeme geldi soruları Taksim saldırısı sonrasında başlatılan operasyonla birlikte sorulmaya başlandı. İstiklal Caddesinde yaşanan terör saldırısından sonra başlatılan operasyon kapsamında 50 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında bombacı kadının da bulunduğu şüphelilerin sorgusu devam ederken yeni bir isim gündeme geldi. O isim ise Ammar Jarkas'tı. Peki, Ammar Jarkas kimdir, nerelidir?

AMMAR JARKAS KİMDİR, NERELİDİR?

Ammar Jarka, Suriye vatandaşıdır. Yaklaşık bir yıl önce Suriye'den İstanbul'a gelmiş. Terör örgütünün İstanbul-Kobani hattındaki irtibatını kuran kişi olarak biliniyor. Taksim soruşturmasında gözaltına alınanlar arasında o da bulunuyor. 

Hürriyet gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanlarla ilgili detayları bugünkü köşesinde paylaştı. Selvi'nin yazısında dikkat çektiği isim ise Jarkas'tı. Çünkü iddialara göre Taksim patlamasını organize eden kişi Jarkas'tır.

Selvi’nin yazısının öne çıkan kısımları şöyle: İstiklal Caddesi’ndeki bombalı eylemi gerçekleştiren Ahlam Albashir ise Afrin üzerinden B. isimli teröristle karı koca görüntüsü altında, kaçak yollarla temmuz ayında Türkiye’ye gelmiş. Esenler’de Kobanili birisine ait olan tekstil atölyesine yerleştirilmiş. Örgüt Kobani’den Esenler’deki atölyede bir süre muhafaza edilmesi talimatını vermiş. Tekstil atölyesinin sahibini Kobani’den arayıp “İki kişi geliyor. Misafir et” deniliyor. O da, “Evimde misafir edemem. Ancak atölyede misafir ederim” diyor. Saldırıyı planlayan şahıs ise Suriye’den daha önce gelmiş.

Terörist ifadesinde bombayı kendisinin getirmediğini, eylemden önce başka bir kanaldan kendisine ulaştırıldığını söylüyor. Ama eylemi planlayan şahısla birlikte yaşadıkları için bu ne derece doğru bilinmiyor.

İstanbul saldırısı önlenemedi ama 24 saat geçmeden bütün bağlantılarının ortaya çıkarılması önemli bir başarı. Sadece İstiklal’deki saldırı değil, PKK-PYD içindeki yeni Suriyeli yapılanması ortaya çıkarılmış oldu.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist oradan kaçarak bindiği bir taksiyle Esenler’e geliyor. Burada yanına para alıyor. Bir şahıs onu alıp Küçükçekmece’deki eve götürüyor. İstanbul polisi tam 1200 kamera görüntüsünü inceleyip Esenler’i tespit ediyor. Yapılan baskında bir erkek ele geçiriliyor ama terörist kadın bulunamıyor. Şahsın sorgusundan ve teknik takip sonucunda teröristin Küçükçekmece’de olduğu tespit ediliyor. Kolay bir operasyon değil. Ayrıntıya girmeyelim ama bir iki yerde yapılan baskınlar ve takip boş çıkınca moral bozukluğu yaşanıyor fakat sonunda Küçükçekmece’deki evde bir miktar para ve silahla yakalanıyor.

KOBANİ İLE KONUŞMALAR

Olaydan sonra yaşanan teknik takipte Kobani ile konuşmalar tespit ediliyor. Kamışlı’daki merkezden, “Kız önemli değil. Onu infaz edin. Ammar bizim için önemli, Ammar’ı çıkarın” deniliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Örgütün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti. Ya kattan atın ya kanala atın talimatı var. Teröristi öldürüp tüm network’ü çözmemizi engelleyeceklerdi” demişti.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristi Yunanistan’a kaçırmayı planlıyorlar. Ya orada ya da kaçıramayacaklarını anlarlarsa burada infaz edip bağlantılarının ortaya çıkmasını engellemek istiyorlar. Ama kadın terörist canlı olarak yakalanınca bu plan suya düşüyor.

EYLEMİ PLANLAYAN AMMAR

İstanbul’daki saldırıyı planlayan şahsın ismi ise Ammar Jarkas. Büyük lokma bu. Kamışlı’daki merkezden, “Ammar bizim için önemli. Ammar’ı çıkarın” dedikleri terörist. Örgüt için önemli isim. Terörist kadını Yunanistan’a, Ammar Jarkas’ı ise Bulgaristan’a kaçırmayı planlıyorlar.

Suriye vatandaşı. 1 yıl önce gelmiş İstanbul’a. Kobani ile irtibatı kuran isim. Ammar Jarkas yapılan operasyonla yakalandı, şimdi içeride hesap veriyor.

SALDIRIDA YENİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Soruşturma çerçevesinde şüpheli Ammar J. ile Yasir K'nin olay günü kadın terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli B'yi araçla Beyoğlu'na getirip meydana yakın bir yerde bıraktığı, şüpheliler Yasir K. ve B'nin daha sonra Esenler'e geri döndüğü belirlendi.

Kadın terörist Ahlam Albashır'in saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Yasir K'yi arayarak kendisini almasını istediği, Yasir K'nin de "Polis her yeri tutmuş, gelemem" demesi üzerine teröristin taksiyle Esenler'e gittiği tespit edildi.

Şüpheli Ahmet J'nin de Ahlam Albashır'ı Esenler'den alıp Küçükçekmece'deki evine götürdüğü ve daha sonra Yunanistan'a kaçırmayı planladığı öğrenildi.

İstanbul polisinin kısa sürede adresini belirleyerek yaptığı operasyonla Albashır'ı gözaltına alması üzerine kaçırma planını uygulamaya koyamayan Ahmet J'nin operasyon anında evde olmadığı belirlendi.

AMMAR J, FİRARİ ŞÜPHELİYİ EDİRNE'YE BIRAKTIKTAN SONRA İSTANBUL'A DÖNDÜ

Zanlılardan Ammar J'nin terörist Ahlam Albashır ile aynı evde yaşayan firari şüpheli B'yi olayın ardından Bulgaristan'a göndermek üzere Edirne'ye götürdüğü ve ardından İstanbul'a döndüğü belirtildi.

Soruşturma kapsamında son olarak yakalanan şüpheli Ammar J. ve kardeşi Ahmet J'nin de aralarında bulunduğu 50 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürüyor.


 

Yorumlar