Altındağ Aktaş Kentsel Dönüşüm Projesi

Altındağ Aktaş Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak 357 konut ve 42 dükkanın temeli atıldı

Google Haberlere Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Altındağ Aktaş Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak 357 konut ve 42 dükkanın bir yıl içinde hak sahiplerine teslim edileceğini bildirdi.

Bakan Kurum, Altındağ Aktaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni'nde, Selçuklu'dan Osmanlı'ya ve Cumhuriyet’e kadar yüzyıllar boyunca "tarihi Ankara" olarak bilinen özel bir yer olan Altındağ’da vatandaşlara verilen sözü yerine getirdiklerini belirtti.

“Altındağ’ın Büyük Dönüşümü” ismiyle başlattıkları projede atılacak temelle tarihi Ankara’yı aslına uygun hale getirmek için çalıştıklarını dile getiren Kurum, gece gündüz Ankara’nın 25 ilçesine ne yapılabilir gayreti içinde olduklarını söyledi.

Kurum, Kızılcahamam'da yanan çarşı sonrasında çalışmalara başladıklarını, 6 ay gibi kısa sürede yeni çarşıyı yaparak teslim edeceklerini belirterek, yıkılan Açelya Apartmanı'nın da dönüşüm projesini başlattıklarını, bir ay içerisinde buranın da ihalesini gerçekleştireceklerini ifade etti.

Bakan Kurum, "Aktaş Kentsel Dönüşüm Projemizle 357 yeni yuvamızın ve bereketin merkezi olacak 42 dükkanımızın temellerini atacağız. Vatandaşlarımızla da konuştuk. 'Arsalarımız burada ama imar uygulaması sonrasında arsalarımız başka yerlere gitti. Sayın Bakanım, 40-50 civarında vatandaşız. Biz de yapılacak konutlarla hak sahibi olmak istiyoruz.' dediler. Biz de talimatı verdik. Yeni yuvalarınız hayırlı olsun." dedi.

Altındağ'ın dönüşümlü önemli bir cazibe merkezi olacağına dikkati çeken Kurum, şehirlerin tarihi ve kültürel dokusuna sadık kaldıklarını, vatandaşların daha yaşanabilir, daha güvenli ve daha sağlıklı şehirleri hak ettiklerini söyledi.

Kurum, 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul'da dönüşüm seferberliği başlattığını, “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” sürecini daha da hızlandırdıklarını, vatandaşlara giderek, rızalarını aldıklarını söyledi. Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar, 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Gelecek hafta Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 1 milyonuncu konutun teslimini vatandaşlarımıza yapacağız. Şu anda Türkiye genelinde, sahada yatırım değeri 90 milyar lira olan 300 bin sosyal konut ve deprem dönüşüm konutumuzun inşası hızla devam etmektedir. Ankara'mızın her ilçesinde, Ankara'nın her yerinde dönüşüm diyerek 10 binlerce sağlıksız yapıyı dönüştürüyoruz. Burası 'eski Ankara', 'tarihi Ankara'. 4 etaptan oluşan muhteşem bir projeyle, tarihi bugünle buluşturuyoruz."

Türkiye'nin en önemli kentsel yenileme projesini Altındağ’da gerçekleştirdiklerini, projenin ilk etabı için Ankara Kalesi çevresini, ikinci etapta ise Hergelen Meydanı'nı seçtiklerini kaydeden Kurum, oradaki esnafın daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi adına, esnafla birlikte çözüm bularak projeyi yürüttüklerini söyledi.

Projenin üçüncü etabının Ulus'taki Yahudi Mahallesi, son etabının ise Altındağ Belediye binası olduğunu belirten Bakan Kurum, projenin yaklaşık 12 bin metrekarelik alanı kapsadığını, belediye binasının yıkımıyla altı otopark, üstü park olacak şekilde yeniden düzenleyeceklerini ve 2023'e yeni Ulus projesini yapacaklarını dile getirdi.

- ANKARA KALESİ YENİDEN İHYA OLACAK

Hacettepe Mahallesi Hamam Arkası Sokak'ta sağlıklaştırma, cephe yenileme ve tarihi konakların restorasyonunu yaptıklarını anlatan Kurum, "2 bin 200 yaşında Ankara Kalemizin bulunduğu tepenin eteklerinde Kayabaşı mevkisinde, kale çevresinin tarihi ve turistik cazibesini en yükseğe taşıyacak projemize başladık. Bölgedeki riskli yapıları yıkıyoruz. Burada da Ankara’nın o eşsiz güzellikteki tarihi konaklarıyla bezenmiş mahallelerini yeniden ihya ediyoruz." dedi.

Kurum, Atıfbey-Hıdırlıktepe ve İsmetpaşa mahallelerinde riskli alanda toplam 5 bin 200 konutun 4 bin 100'ünü yıktıklarını, burada yeşille iç içe, yepyeni bir yapılaşmayı hızlıca hayata geçirdiklerini ifade etti.

Gümüşdere'deki rezerv alanında İtfaiye Çarşısı için 152 dükkan, 85 ofisin, çok amaçlı salonun ihalesi için çalışmalara başladıklarını vurgulayan Kurum, Altındağ’daki çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Başpınar Mahallesi'ndeki riskli alanda imar planlarını onayladık. Vatandaşlarımız büyük bir heyecanla tapularını alıyorlar. Başpınar'ı da inşallah hep birlikte geleceğe en güzel şekilde taşıyoruz. Çalışkanlar Mahallesi'ndeki riskli alanda 542 konut ve 19 dükkandan oluşan projelerimizi tamamladık, 202 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Teslimlerimiz devam ediyor. Önder Mahallemizdeki rezerv alanımızda, 340 konutu ve 68 iş yerinin yapımını hızlıca tamamladık. Gültepe’deki riskli alanda da imar planlarımızı tamamladık. Burada da yıkım ve anlaşma sürecimiz devam ediyor. İnşallah, Altındağ’da 7 koldan başlattığımız bu dev dönüşüm hamleleriyle, bu büyük şehircilik adımlarıyla, Altındağlı hemşehrilerimizin hizmetkarıyız, Başkentimizin hizmetkarıyız. Başkentimizde sesimizi değil, sözümüzü; lafı değil, icraatı; tembelliği değil, çalışkanlığı; eserlerimizi yükseltmeye Allah'ın izniyle devam edeceğiz. Ankara, beklemeye, dinlenmeye, yavaşlığa gelmez, gelemez.”

Kurum, bugün TOKİ Başkanlığı ile Aktaş Mahallesi'nde rezerv yapı alanı olarak belirlenen 28 bin metrekarelik alanda, 357 konutun ve 42 dükkanın temellerini attıklarını belirterek, "Üreteceğimiz konutlarımız 3+1, 2+1 olarak Ankara'mıza yakışacak şekilde inşa edeceğiz. Konutlarımızı 1 yıl içerisinde bitirip sıcak yuvalarını hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Tüm bu projelerle, Altındağ’a 2053 konut ve dükkanımızı kazandırmış olacağız." dedi.

Bakan Kurum, 760 bin metrekare büyüklüğündeki Atatürk Kültür Merkezi yapımında son aşamaya geldiklerini anlatarak, "Yeni Gençlik Parkı diyebileceğimiz bir yer olacak. Ankara'mızın kuzeyinde Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk Kültür Merkezi ve Gençlik Parkıyla yeni bir ekolojik koridor oluşturuyoruz. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, ağustos ayında Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'ni vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

- "PROJENİN İHALE BEDELİ KDV HARİÇ 92 MİLYON 678 BİN LİRA"

​​​​​​​TOKİ Başkanı Ömer Bulut da "TOKİ olarak Ankaramıza güncellenmiş rakamla 52 milyarlık yatırım yaparak 43 bini kentsel dönüşüm olmak üzere toplamda 101 bin konut inşa ettik. 33 farklı kentsel yenileme projesi geliştirerek 30 bin 250 konut ve 268 ticari birimin yapımını tamamladık." diye konuştu. Bulut, 10 bin 149 konut ile 135 ticari birimin inşası devam ederken, 2 bin 613 konut ve 1450 ticari birimin proje çalışmasına başladıklarını söyledi.

Bulut, Altındağ'da yürüttükleri 7 kentsel dönüşüm projesinde inşa ettikleri 5 bin 140 konutun 4 bin 332’sini tamamlayarak vatandaşlara teslim ettiklerini söyledi.

Bulut, şunları kaydetti:

"Temelini atacağımız Aktaş Kentsel Dönüşüm Projesi, yaklaşık 2,8 hektar büyüklüğünde, ticari ve konut olmak üzere iki bölgeden oluşmaktadır. Ticari bölgede, Altındağ Caddesi üzerinde, ana yol aksının ticari veriminden faydalanacak 42 adet dükkan inşa ediyoruz. Ankara'nın tarihi dokusundan esinlenilerek cepheleri yerel ve kültürel dokuyu hissettirecek şekilde Cumhuriyetin ilk yıllarındaki mimari yapılardan ilham alınarak tasarlanmış 357 konut yapıyoruz. Bu konutlar, üst kottan erişimle, düşük katlı tasarlanan bloklarda yatay mimari ve yerel dokuya önem verilerek, çevredeki yüksek yapıların aksine, bloklar yatay mimariye uygun olarak inşa edilmektedir. Böylece bölge siluetine de olumlu bir etki sağlanmış olacaktır."

Bloklar arası yeşil alanlar oluşturulmasına önem verildiğini dile getiren Bulut, "Projenin ihale bedeli KDV hariç 92 milyon 678 bin lira olup inşallah bir yıl içinde bitirilerek vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Bu projemiz çevre düzenlemesiyle, cepheleri ile kalitesiyle başkentimize ve Altındağı'mıza yakışır konutlar olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum ve katılımcılar, dönüşüm projesinde temel atma için düğmeye bastı.

Yorumlar