Altın neden düştü, haftayı düşüşle kapattı, işte uzman yorumları

Altın fiyatları neden düştü, altın uzun süren yükselişten sonra haftayı düşüşle kapattı. İşte nedeni:

Google Haberlere Abone ol

Son haftalarda durmadan yükselen altın rekor üzerine rekor kırdı. Ancak haftanın son gününde altın fiyatları bir anda düşüşe geçti. Özellikle de çeyrek ve gram altın fiyatlarındaki yükseliş tüm zamanların en hızlı seyrini geçti rekor üstüne rekor kırdı. Ancak bugün bir anda düşmeye başladı. Peki, altın neden düştü? İşte nedenleri: 

Altın fiyatları, dövizle birlikte hızla yükselirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Ayasofya Camii'nde kıldığı Cuma namazından sonra bir basın toplantısı düzenledi. 

Erdoğan düzenlediği basın toplantısında ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bunlardan en önemlisi ise Türkiye'nin mevcut rezervlerini hatırlatması ve ekonominin en kısa süre içinde yeniden toparlanacağını söylemesiydi.

Erdoğan'ın açıklamalarından kısa süre sonra altın, dolar ve euro bir anda düşüşe geçti. 

Gün içinde 850 liraya kadar yükselen çeyrek altın bir anda düşüşe geçerek günü 837 liradan kapattı. 

Aynı şekilde gram altın fiyatları da düşüşe geçerek günü 470 liradan kapattı. 

Öte yandan dolar da yine aynı şekilde Erdoğan'ın açıklamalarından sonra bir anda düşüşe geçti. 

Gün içinde 7,35 liraya kadar yükselen altın açıklamalardan sonra 7,15 liraya kadar düştü. Kapanışı ise 7,20 lira civarında yaptı.

UZMANLARDAN ALTIN VE DÖVİZ DEĞERLENDİRMESİ

Prof. Dr. Kerem Alkin, Prof. Dr. Kadir Tuna, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ve Prof. Dr. Sefer Şener Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

DALGALANMAYI SADECE TÜRKİYE YAŞAMADI

Prof. Dr. Sefer Şener'in açıklamalarından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı özellikle Kovid-19 ile ilgili söyledi. Pandemi sürecinin zorlu geçtiğini, özellikle ekonomideki hareketlenmelerin pandemiyle ilgili olduğunu söyledi. Şu andaki dalgalanmalar özellikle pandemi süreciyle alakalı. Hakikaten baktığımızda da bize benzeyen ülkeler Brezilya gibi Polonya gibi ülkelerde de bu dalgalanma süreçlerini görüyoruz

Son bir aylık dönemde ve Ocak ayı dönemini de sayarsak gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde ciddi anlamda baskı yaşandı. Ortalamasını aldığımızda yüzde 18 ile 33 arasında değişim var. Yani sadece Türkiye bu dalgalanmayı yaşamadı. Ekonomide bu dalgalanmayı değerlendirirken farklı noktalardan bakmak lazım. Altındaki dalgalanma farklı, dövizdeki dalgalanma farklı bir boyut. Altındaki dalgalanma tamamen kovid ile alakalı, ABD-Çin gerilimiyle alakalı. Gerilim altının ons fiyatını değiştiriyor. Dolayısıyla içerde altın fiyatı değişmesinin Türkiye ekonomisiyle ilgisi yok. Altındaki değişim küresel piyasalarla alakalı.

Dövizle ilgili kısım ise bir kısmı gelişen piyasalarla alakalı, bir kısmı da kovid ile alakalı.

MERKEZ'İN HAMLESİ EYLÜL ORTASINDA ETKİSİNİ GÖSTERECEK

Prof. Dr. Kerem Alkin'in açıklamalarından satır başları:

Merkez Bankası ve BDDK'nın müdahale alanları farklı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası koronavirüsün Türkiye ekonomisine etkilerini bertaraf etmek amacıyla çok doğru ve isabetli bir stratejiyle çok önemli bir parasal genişleme süreci yönetti. Biz küresel virüs salgınında dünyada mal ve hizmet üretimini büyük ölçüde başaran ve bunu yaparken de vaka sayılarını çok çok iyi yönetmiş ender ülkelerden biriyiz. Bunu Türkiye'ye gelen ihracat siparişlerini tam manasıyla karşılama, dolayısıyla da istihdamı koruma noktasında pek çok alana yansıyor. Türkiye'nin normalleşmeyi ekonomiye bütün ile yansıtmasıyla otomotivden konut endüstrisine ciddi bir canlanma oldu. Buna turizmi de katabiliriz. Merkez Bankası da bu hareketliliği ve dinanizmi dikkate alarak buralara gelmemizi sağlayan TL miktarındaki rahatlamayı artık geri çekme noktasında bazı kararları gündeme getirdi. Bu canlanma ve normalleşmenin enflasyona dönüşmemesi için ve TL'nin değerini koruma adına piyasaya vermiş olduğu TL'yi kademeli olarak geri çekmesi gerekiyor. Bu hamleler daha çok Eylül ortasından itibaren Türkiye ekonomisindeki etkisini hissettirecektir. 

ESNAF KARI-KOCA SİLAHLI SOYGUNCUYU ETKİSİZ HALE GETİRDİ

 

 

 

Yorumlar