Almanya'dan Türkiye'ye silah satışına onay

Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinden sonra Alman şirketlerinin Türkiye'ye silah satışına da yeniden onay çıktı.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye ile Almanya ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinden sonra iki ülke arasında sorun olan silah satışı konusunda da yeni gelişmeler yaşanıyor. Alman basınında yer alan haberlere göre, Alman hükümeti Afrin operasyonunun başlamasından sonra Türkiye’ye silah ve savunma ürünleri ihracatına onay verdi.

Alman birinci kanalı ARD, 4 milyon 400 bin Euro tutarındaki satışın mermi gibi savunma malzemelerini içerdiğini belirtti.

Türkiye'nin 20 Ocak'ta başlayan Afrin operasyonunda Alman üretimi Leopard 2 tanklarının kullanıldığının ortaya çıkması, Almanya kamuoyunda Türkiye'ye silah ihracatına ilişkin tartışma başlatmıştı. Hükümet kamuoyundan gelen baskılar üzerine, silah satışının askıya alındığını açıklamış ve bundan sonraki kararların yeni hükümete bırakıldığını duyurmuştu.

Almanya'da yeni Merkel hükümeti yaklaşık iki hafta önce göreve başladı. Başbakan Merkel, hükümet programını açıkladığı meclis konuşmasında Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonunun "kabul edilemez" olduğunu söylemişti.

Yorumlar

ferit biz sizin silahınızı falan istemiyoruz zaten pyd ye veriyorsunuz bedava