Ali Mahir Başarır kimdir? Ne dedi?

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır katıldığı bir televizyon kanalında kullandığı ifadeler nedeniyle sert tepkilerin hedefi oldu.

Google Haberlere Abone ol

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, katıldığı bir televizyon kanalında ağza alınmayacak ifadeler kullanarak tepki çekti. Peki, Ali Mahir Başarır kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Ali Mahir Başarır biyografisi: 

Ali Mahir Başarır 1975 yılında Mensin'in Tarsun ilçesinde doğdu. 

1975 yılında Mersin'in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Tarsus'ta tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Mahir Başarır, yüksek lisansını da aynı üniversitede Kamu Hukuku alanında tamamladı. İstanbul'da serbest avukatlık yaparak iş yaşamına atıldı, Maltepe Spor Kulübü ve Kartal Spor Kulübü' nde yönetici olarak görev aldı.

12 Eylül darbesi sonrasında kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1992 yılında yeniden açılması üzerine Tarsus ilçe örgütlenmesinde görev alarak aktif siyasi yaşama atıldı. İlk kez 2011 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili aday adayı olan Başarır, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. TBMM Anayasa Komisyonu üyesidir.

ÇYDD ve HATİAB üyesi olan Ali Mahir Başarır, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali Mahir Başarır ordu hakkında ne dedi?

CHP'li Milletvekili Başarır, Habertürk kanalında 28 Kasım 2020 Cumartesi akşamı katıldığı programda Türk ordusunun Katar'a satıldığını belirterek tepki çekti.

''Cumhuriyet tarihinde ilk kez 'Devletin ordusu Katar'a satıldı'' şeklinde bir ifade kullanan CHP'li vekilin bu sözleri diğer konuklar tarafından çok sert karşılık buldu. Tank palet fabrikasının satılması ordunun da satılması demektir iddiasını savunan Ali Mahir Başarır'ın açıklamaları adeta herkesi şoke etti.

Programın diğer konuklarından, Kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir'in ''Türkiye Cumhuriyetinin silahlı kuvvetlerinin satıldığını nasıl söylersiniz'' şeklindeki tepkisi üzerine sesini daha da yükselten Başarır'ın ısrarla uzun süre sözlerinin arkasında durması tepkiyle karşılandı. Programın ilerleyen bölümlerinde ise CHP'li Başarır sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. 

Şehit Cenazesindeki Hareketleri Tepki Çekmişti

Öte yandan Başarır'ın daha önce PKK tarafından şehit edilen Piyade Er Mustafa Korkmaz'ın cenazesinde gülerken görüntülendiği görüntüler yeniden gündeme geldi. Skandal açıklaması sonrası Başarır'ın o görüntüsü yeniden eleştirilerin hedefi oldu. 

CHP’li Ali Mahir Başarır’a,sosyal medyadan da yoğun eleştiriler geldiği görüldü:

-“PKK tarafından Şehit edilen P. Er Mustafa Korkmaz'ın cenazesinde gülen Ali Mahir Başarır, Türk Ordusuna "Satılmış" dedi diye neden şaşırıyorsunuz?”

-“Bunlar, kendilerini bu topraklara ve bu toprakların değerlerine ne zaman ait gördü ki: şimdi görsünler...” şeklinde yorumlar yazıldı.

AK Parti'den sert tepki

Başarır'ın ifadelerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'dan sert tepkiyle karşılanda. CHP'li vekil için, "Muhaberat artığı" ifadelerini kullanan Mahir Unal şunları söyledi: 

Muhaberat artığı, Esed aşığı bir CHP milletvekilinin katıldığı TV programında kahraman ordumuza karşı kullandığı çirkin ifadeler ne kadar canlarının yandığını gösteriyor. Bu ifadeleri telin ediyorum. Aziz milletimizi temsil etme onuruna layık olmayan bu vekil derhal özür dilemelidir.

 

Yorumlar

gurbet acisi vatan aski memnun olmayan ne susmasi gerekir nede terk eder