Akaryakıt fiyatlarına yeni zam

Dolar ve petrol fiyatlarındaki artıştan sonra akaryakıt fiyatlarına anında zam geldi. Motorin ve benzine bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam geldi.

Google Haberlere Abone ol

Dolar ve petrol fiyatlarındaki artıştan sonra akaryakıt fiyatları da zamlandı.

Motorinin litre fiyatına 11 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS)'nin verdiği bilgilere göre söz konusu artışlar pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren yansıyacak.

Ankara'da ortalama 6,26 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,37 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,20 liradan 6,31 liraya, İzmir'de 6,28 liradan 6,39 liraya yükselecek.

Ankara'da ortalama 6,67 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,83 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,60 liradan 6,76 liraya, İzmir'de 6,68 liradan 6,84 liraya yükselecek.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. 

Yorumlar

hakan dolarin artmasindan sonra diyorlar zam icin ama kimse sormuyor dolar niye artiyor. 17 senede tek bir fabrika aksine aciklari kapatan uretim yapamayan bir ulkede elbette dolar artar. Millette hala bu yonetime oy verirse herseyi haketmis demektir.